Savunma Sanayii Başkanı Dr.İsmail Demir, “Rus uçaklarının alımına karar vermek, mevcut kurgumuzda müthiş bir sistem değiştirmek anlamına gelir.Yani çok zor durumda kalırsanız ‘olmaz’ demiyoruz ama Rus uçağı almanın kendine göre zorlukları var.” dedi.

Gazeteci Hakan Çelik’in sorularını cevaplayan Dr.İsmail Demir, Rusya Federasyonu tarafından Türkiye’ye Su-35 ve Su-57 tipi savaş uçakları ara teklif olarak sunulduğunu söyledi.

Demir, “Onlara (Rus uçakları) bakıldı ama Rus uçaklarının alımına karar vermek, mevcut kurgumuzda müthiş bir sistem değiştirmek anlamına gelir. Pilot eğitiminden uçakların idamesine kadar bir dizi alanda değişikliğe gitmek gerekir. Bu işi bu kadar basite indirgememek gerekir. Yani çok zor durumda kalırsanız ‘olmaz’ demiyoruz ama Rus uçağı almanın kendine göre zorlukları var.”  ifadelerini kullandı.

Milli Muharip Uçak MMU odaklandıklarını belirten Demir, “Yerli savaş uçağının birim maliyeti ne kadar olacak?” sorusuna ise şöyle cevap verdi:  “Bu kategorideki uçaklar 80-100 milyon dolar civarındadır. Rakamı şöyle değerlendirmek gerekir, ilk geliştirdiğimizde ne kadar oldu, belli bir adetlik üretimde ne kadar olacak? Hedefimiz 80 milyon doların da altına çekebilmek.”

MMU’nun 2025 yılında ilk uçuş için hedef olarak gösterdiklerini belirten Demir, “Biz hangardan çıkış tarihini 2023 olarak verdik. İlk uçuşumuzu 2025’e çekmeye çalışıyoruz. Bundan sonra da uçağın emniyetli şekilde teslim edilebilmesi için çok sayıda test gerekiyor malum. Bu da ilave olarak 4-5 yıl demektir. Konuya yakın olanlar F-35 ve F-22’nin geliştirilme sürecinin ne kadar zaman aldığını, ne zaman envantere girdiğini iyi bilirler.”  dedi.

Projede motor kosundaki son gelişmeler hakkında bilgi veren İsmail Demir, “Rolls Royce bu uçak için belli bir ortaklıkla motor geliştirmeyi teklif etmişti. Bizim kabul edemeyeceğimiz bazı şartları vardı. Bunları uzun süre müzakere ettik. Şu anda anlaşabilir durumda olduğumuzu düşünüyoruz. Rakamsal bazı konular var. Yani top onlarda. Bütün parametreleri önümüzde görüp karar vereceğiz.” şeklinde konuştu.

Demir Milli motor geliştirme çabalarında önlerinde üç seçenek olduğunu söyledi. Rolls Royce ile motor geliştirmek, dünyadaki mevcut bir motoru kullanmak, fakat bunların hiçbiri bizim beklediğimiz performansta değil veya kendi motorumuzla ilerlemek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here