ThyssenKrupp Deniz Sistemleri tersanesinin Norveç ile geliştireceği Tip 212CD denizaltısının konsept tasarımı

Norveç Savunma Bakanlığı 212CD Tipi denizaltı projesinde Almanya ile anlaşmaya varıldığını açıkladı. Ayrıca Norveç üretimi gemisavar ve kara hedeflerine kullanılan ‘Naval Strike’ füzesinin geliştirilmesi konusunda da anlaşma sağlandı.

23 Mart’ta yapılan açıklamada, 2017 yılından bu yana iki ülkenin denizaltı ve deniz füzelerini ortaklaşa tedarik etmeyi içeren stratejik işbirliği girişimi bulunuyor. Norveç ve Almanya’nın tedarik kuruluşları, ThyssenKrupp Deniz Sistemleri tersanesi arasında özdeş denizaltı inşası için bir anlaşmaya varıldı. Ayrıca ortak Naval Strike füzesinin geliştirilmesi konusunda da anlaşma sağlandığı belirtildi.

Nihai sözleşmenin Almanya tarafı için parlamento tarafından değerlendirilecek ardından onaylanacak. Sözleşmenin önümüzdeki yaz parlamentodan geçmesi bekleniyor.

Açıklamaya göre ilk denizaltıların 2029’da teslim edilmesi bekleniyor. Denizaltı projesinin toplam maliyeti yaklaşıki 45 milyar Norveç kronuna (5.26 milyar dolar) olacak.

Denizaltıların envantere girmesi ile NATO’nun kuzey kanadının savunmasında çok önemli bir adım atılmış olacak. Naval Strike füzesinin yeni varyantları geliştirilerecek olması Norveç firması için önümüzdeki on yıl içinde üretim ve iş imkanı sağlayacak.

Norveç Hükümeti kapsamlı değerlendirme sürecinin ardından Şubat 2017’de yeni denizaltılar için Almanya ile stratejik ortak olmayı karalaştırmıştı. Ortaklık Alman-Norveç ortak satın alımına ve yeni denizaltıların ömür boyu desteğini içeriyor.

Tip 212CD denizaltıları, Tip 212A’yı temel alacak ve iki ülkenin gereksinimlerine göre özel olarak tasarlanacak. Tip 212CD (Ortak Tasarım), dünya çapında operasyonlara imkan verirken, 212A’nın düşük görünülüğüne ve genişletilmiş menzil, hız ve dayanıklılıkla birleştirilecek.Norveç ile olan işbirliğinin bir parçası olarak, Almanya bu türden iki denizaltı daha satın almaya hazırlanıyor. Alman Donanması envanterinde altı 212A denizaltısı görev yapıyor. Norveç ise 4 denizaltı satın alma konusunda anlaştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here