Fransa ve İtalya yeni nesil SAMP/T Hava Savunma Sistemi’ne yeni yetenekler kazandırmak için işbirliği yapacaklarını açıkladı.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly ve İtalyan mevkidaşı Lorenzo Guerini, yeni programı memnuniyetle karşıladıklarını belirttiler.

Fransız İtalyan konsorsiyumu Eurosam tarafından geliştirilen SAMP / T Hava Savunma Sistemi, uçaklara ve bazı balistik füzelere karşı karadan havaya, orta menzilli savunma kabiliyeti sağlamak için Fransız ve İtalyan orduları tarafından kullanılıyor. Çok işlevli bir atış kontrol radarı, yere dayalı bir fırlatma sistemi ve Aster 30 B1 füzeleri kullanan sistem NATO tarafından operasyonel olarak konuşlandırılıyor. Milli Savunma Bakanlığı Fransa’dan Türkiye’de geçici olarak SAMP-T hava savunma sistemlerinin bir bataryasının konuşlandırıldığını açıklamıştı.

Fransa silah tedarik ajansının yaptığı açıklamada, SAMP / T NG yeni geliştirme programı ile yüksek manevra kabiliyeti ile yeni tehditlere elektronik harp saldırısı altında daha hızlı cevap verecek. Bu kapsamda Aster 30 B1 NT füzesi daha geniş menziline uyarlanmış en son teknoloji aktif elektronik taramalı dizi radarı entegre edilecek. Bu yetenekler ile hava savunma sistemi NATO’nun balistik füze savunmasına katkıyı arttıracak.

Türkiye’nin orta ve uzun menzilli hava savunma sisteminin ikinci ayağını EUROSAM projesi oluşturuyor. Türkiye, Fransa ve İtalya şirketleri arasında Temmuz 2019’da imza atılarak oluşturuldu.

Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir, SAMP-T savunma sistemleri ile ilgili en son yaptığı açıklamada, “Projenin çerçevesi belli. İlk adım diyebileceğimiz tanımlama çalışmasını pratik olarak sonuçlandırdık, imza çalışmaları tamamlandı. Şu anda doğrudan siyasi duruş temelli bir tıkanma yok. En nihai aşama 3 ülkenin (Türkiye, İtalya, Fransa) ortak uzun menzilli hava savunma sistemi oluşturması. “ ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: EUROSAM, SSB, Ajanslar, Defence News,  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here