Savunma Sanayii Başkanlığı ile DESAN-ÖZATA İş Ortaklığı ‘Akaryakıt Gemisi Projesi’ kapsamında 4 adet akaryakıt ikmali gemisi için sözleşme imzaladı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmailDemir, ” DESAN-ÖZATA İş Ortaklığı ile Akaryakıt Gemisi Projesi Sözleşmesi imzaladık.Projeyle, Deniz Kuvvetleri Komutanlığımız, milli tasarıma sahip, yerlilik oranı %80’e ulaşacak 4 gemiyle liman içi denizlerimizde akaryakıt ikmali görevini daha etkin icra edecek. Hayırlı olsun. “ ifadelerini kullandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı Teklife Çağrı Dosyası’nda (TÇD) yer alan bilgiler şöyle: ” Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacına binaen; liman ve yaklaşma sularında yüzer unsurların akaryakıt bütünleme ihtiyaçlarının süratle karşılanmasını, muhtemel bir harekat ve/veya harpte bekleme/gizlenme mevkiinde bulunan hücumbotların akaryakıt ihtiyaçlarının emniyetli ve süratli bir şekilde karşılanmasını sağlamak amacıyla 2 adet Akaryakıt Gemisi yedekler, eğitim ve dokümanlar ile birlikte tedarik edilecektir. İlave 2 adet geminin tedariki ise opsiyon statüsündedir.

Akaryakıt ikmali gemisi maksimum seyir sürati 15 Knots olacak, seyir siası 500 deniz mil ile lojistik destek olmadan en az 3 gün denizde kalabilecek. Aynı anda 2 gemiye akaryakıt ikmali ve en az 35 ton kapasiteli içme suyu sarnıcı olacak.

Kaynak: SSB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here