SSB: Filipinlere ilk ATAK helikopterleri teslim edildi

0
538

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB), Filipinler Savunma Bakanlığı arasında imzalanan Devletten Devlete (G2G) Uluslararası Anlaşma kapsamında ihraç edilen 6 ATAK helikopterinin ilk 2’si Filipinler’e teslim edildi.

SSB başkanı İsmail Demir yaptığı açıklamada, ” Başkanlığımız ile Filipinler Savunma Bakanlığı arasında imzalanan Devletten Devlete (G2G) Uluslararası Anlaşma kapsamında ihraç edilen 6 #ATAK Helikopterinden ilk 2’si sıcak dostluk ilişkilerinde sürekli yeni adımlar attığımız Filipinler’e teslim edildi. “ ifadelerini kullandı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) geçtiğimiz yıl Filipin Hava Kuvvetleri ile imzaladığı T129 ATAK Helikopteri ihracatında ilk teslimat 8 Mart 2022 tarihinde gerçekleştirdi. İki adet yapılan teslimatta T129 ATAK Helikopteri’nin yanı sıra yedek parça ve yer destek cihazlarının da sevkiyatı başarıyla tamamlandı. Türk Havacılık ve Uzay Sanayii toplamda 6 adet T129 ATAK Helikopteri Filipinlere teslim edecek.

Ankara Kahramankazan yerleşkesinden kalkan iki adet A400M uçağına konulan iki adet T129 ATAK Helikopteri, başarılı bir şekilde Filipinler’e ulaştı.

İkinci teslimat paketinin sözleşme kapsamında 2023 yılında gerçekleştirilmesi planlanırken, 2022 yılında teslimatın gerçekleştirilmesi için çalışmalarına devam ediyor.

Lojistik faaliyetleri kapsamında yedek parça, yer destek cihazı gibi desteklerin sağlanacağı ihracat paketinde bakım personellerinin eğitimleri, sahada teknik destek personelinin görev alması gibi detaylar da yer alıyor. Bugüne kadar eğitim kapsamında 4 pilot ve 19 teknisyenin eğitimleri tamamlanırken, toplamda 13 pilot eğitim görecek.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin ihracat başarısına atıfta bulunan Genel Müdür Prof. Dr. Temel Kotil “Bu ihracat ülkemiz için bir kilometre taşı niteliğindedir. Bu gurura tanıklık etmekten büyük mutluluk duyuyorum. İhracat başarımızın ivmelenerek arttığı bu günler dünyanın ülkemize ve üretilen platformlara ne kadar güvendiğinin bir kanıtı niteliğindedir. Dünya genelinde gösterilen bu teveccühe sahip çıkıyor ve nice projeleri aynı azim ve kararlılıkla sürdürmek için çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz.”

Pakistan Silahlı Kuvvetleri ile geçtiğimiz yıllarda ilk kez ihracat anlaşmasına imza atan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, Filipinler ihracat anlaşması ile başarısını perçinlemişti. Hali hazırda görüşmelere devam eden şirket, önümüzdeki dönemde farklı ülkelerle yeni ihracat anlaşmaları gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Kaynak: SSB, TUSAŞ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here