Rusya Hava Kuvvetleri (VKS) Sukhoi Su-35S ‘Flanker-E’ savaş uçaklarını, Ukrayna’daki hava savunma ağını etkisiz hale getirmek amacıyla Düşman Hava Savunmasının Bastırılması (SEAD) misyonlarında kullanmaya başladı.

Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı tarafından 7 Mart’ta yayınlan görüntülerde Zvezda/Tactical Missile Corporation Kh-31PM anti-radyasyon füzeleri yüklü Su-35’ler görünüyor. Bakanlığa bağlı Zvezda haber ajansı haberine göre uçaklar Ukrayna üzerinde muharebe uçuşları yapıyor.

Görüntülerde Ukrayna üzerinde hava devriyesine giden bir Su-35 savaş uçağında iki Kh-31PM anti-radyasyon füzesi ile havadan havaya kullanılan R-77 ve R-73 füzeleri taşıdığı görülüyor. Diğer uçakta ise sadece karşı hava operasyonları için yapılandırıldığı halde kalkış yapıyor. Ayrıca görüntülerde SU-35’in bir Kh-31PM ile üsse döndüğü gösteriliyor.

Zvezda haberinde uçağı kalktığı üs ve Filo hakkında bilgi verilmedi. Ancak görüntüler analiz edildiğinde 23. Avcı Havacılık Alayı’na bağlı olduğu, Şubat ayında Müttefik Kararlılık 2022 Tatbikatı kapsamında konuşlandığı Belarus’taki Baranovichi hava üssünde çekildiğini gösteriyor.

Haber ajansı, Ukrayna’ya yakın kimliği belirsiz bir hava üssünden Rus Hava operasyonlarını anlatan haberinde, Sukhoi Su-24SM ‘Fencer’, Su-34 ‘Fullback’, Su-25 ‘Frogfoot’ ve MiG-31 ‘Foxhound’u gösteren fotoğraflar yayınlamıştı.

Sosyal Medya hesaplarında 24 Şubat’ta Kiev bölgesinde ve 6 Mart’ta doğudaki Kramatorsk kenti yakınlarında Kh-31P kalıntıları gösteren görüntüler yayınlandı.

Rus Hava Kuvvetleri’nin yetersiz kaldığı eleştirileri altında, Rusya ilk kez 28 Şubat’ta Sukhoi Su-34 ‘Fullback’ uçakları Ukrayna üzerinde uçarken görülmüştü.

SU-34’lerin devreye girmesiyle ilk kayıp haberleri gelmeye başladı.Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Güney Harekat Komutanlığı askerleri tarafından, İki Su-34 avcı-bombardıman uçağı, Ukrayna Kara Kuvvetleri Kuzey Operasyonel Komutanlığı askerleri tarafından, İki Su-30SM savaş uçağı düşürüldüğünü açıkladı. Sosyal Medyada esir alınan pilotların görüntüleri yer aldı.

Rusya’nın Ukrayna üzerinde hava sahasını kontrol ettiklerini açıklamalarına rağmen hava sahası üzerinde tam üstünlük sağladığı net değil. Özellikle Rusya’nın Ukrayna saldırısında Hava Kuvvetleri’nin çok zayıf kaldığı eleştirileri Rus basınında dile getirilirken, bu durumun Batılı ve ABD uzmanlarda ise şaşkınlığa sebep oldu.

Polonya, kendi hava kuvvetlerinin envanterinde bulunan kullanılmış tüm Rus yapımı Mig-29 savaş uçaklarını Ukrayna’ya verilmek üzere Almanya’da bulunan Rammstein Hava Üssü’ne konuşlandırmaya ve ABD’nin hizmetine sunmaya hazır olduğunu açıklamasının ardından, ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü John Kirby de Polonya hükümetiyle temasta olduklarını ancak Polonya’nın bu teklifinin makul olduğunu düşünmediklerini belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here