Moskova’nın 2018’de Esad rejimini verdiği S-300 Hava Savunma Sistemi ilk defa İsrail F-16 savaş uçaklarına bir adet füze fırlattığı bildirildi.

Suriye S-300 sistemini kimin işlettiği belirsiz. Rusya’nın ülkedeki S-300 sistemlerini kontrol ettiği biliniyor. 

Rusya’nın Suriye’de Tartus’taki deniz üssünde ve Lazkiye yakınlarındaki Khmeimim Hava Üssü’nde bulunan kendi S-400 ve S-300 sistemleri bugüne kadar İsrail Hava Kuvvetleri unsurlarına hiç ateş açmadı.  

İsrail Kanal 13 televizyonu, S-300 sistemlerinin cuma günü Suriye’nin kuzey batısında Masyaf kenti yakınlarındaki hedefleri vurduktan sonra İsrail savaş uçaklarına füze fırlattığını bildirdi. 

Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı Rusya Suriye Uzlaşma Merkezi’nden yapılan açıklamada, İsrail F-16’larının 13 Mayıs’ta Suriye’nin batısındaki Masyaf kenti ve Baniyas limanında, Suriye Bilimsel Araştırma Merkezine 22 füze ateşlediği belirtildi. 

Jerusalem Post’un haberine göre, İsrail, Suriye ve Lübnan’daki militanlara yönelik İran silah transferlerini önlemek amacıyla hava saldırıları düzenliyor.Geçen hafta düzenlenen hava saldırıları yeraltı tesis girişlerini yok etmek için yapıldığını yazdı.

İsrail, yapacağı hava harekatlarını Rusya’yı önceden bildiriyordu. Rusya, kontrolündeki hava savunma sistemlerini devreye sokulmuyordu. İsrail ile Suriye ve Rusya arasındaki gerilim, böyle bir düzenlemenin ne kadar süreceği konusuda  soru işaretlerine yol açtı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here