Suriye’nin Duma bölgesinde Esad yönetimi tarafından gerçekleştirildiği ileri sürülen kimyasal saldırının ardından, ABD, ingiliz ve Fransız kuvvetleri 14 Nisan’da Suriye’deki hedefelere 105 füze fırlattığı açıklandı.

Pentegonun düzenlediği brifingde konuşan Korgeneral Kenneth McKenzie, Suriyedeki hedefelere 105 füzenin atıldığını, atılan füzelerin 65 tanesinin deniz platformlarından gerçekleştirildiğini söyledi.

McKenzie, Füze saldırılarının, ABD, İngiliz ve Fransız hava-deniz platformlarından Kızıldeniz,  Arap Körfezi ve Doğu Akdeniz’den gerçekleştirildiğini belirtti.

ABD Tomahawk seyir füzelerini kullanırken, İngiltere Fırtına Füzesi ( Storm Shadow), Fransız kuvvetleri de MdCN seyir füzelerini kullandı.

McKenzie konuşamasına şöyle devam etti: “ABD donanmasının en fazla füze kapasitesine sahip olan  USS Ticonderoga sınıfı güdümlü füze kruvazörü USS Monterey, (CG 61) 30 adet Tomahawk füzelerini (Kara saldırı tipi TLAM’ler) Kızıl Deniz’den ateşledi. Aynı bölgede bulunan Arleigh Burke sınıfı destroyer olan USS Laboon (DDG-58)  yedi Tomahawk füzesi fırlattı. “

McKenzie, “Arap Körfezi’nde konuşlanan  Burke sınıfı destorayer USS Higgins (DDG 76) , 23 Tomahawk ateşledi. Ayrıca Akdeniz’de, bulunan Virginia sınıfı denizaltı John Warner (SSN 785) altı Tomahawk füzesini fırlattı.” dedi.

Suriye’deki ilk hedefin Şam bölgesinde bulunan Barzeh Araştırma ve Geliştirme Merkezi‘nin olduğunu belirten McKenzie,  bu hedefe 76 seyir füzesi gönderildiğini, bunları 57’si  Tomahawk füzeleri (Kara saldırı tipi TLAM’ler), 19 tanesi de havadan yere fırlatılan seyir füzesi olduğunu söyledi.

İkinci hedefin Humus’un batısında bulunan bir kimyasal depo olduğunu söyleyen McKenzie, hedefe 22 füze fırlatıldığını, bunun dokuz tanesi Tomahawk füzeleri (Kara saldırı tipi TLAM’ler), sekiz tanesinin İngiltere’nin Fırtına Füzesi ( Storm Shadow)  olduğunu açıkladı. McKenzie, ” ayrıca bu hedefe 3 deniz seyir füzesi ve iki adet Scout kara saldırı tipi füze fırlatıldı.” ifadelerini kullandı.

İngilterenin Fırtına Füzesi ( Storm Shadow), menzili 560 kilometre, 1300 kilogram ağırlığında. 5 metre 10 santimetre uzunluğundaki füzelerin savaş başlığı 450 kilogram. Storm Shadow füzeleri bu operasyon ile Suriye’de ilk defa kullanılmış oldu.

“FRANSIZ SEYİR FÜZELERİ İLK ATEŞLEMEDE ÇALIŞMADI”

Doğu Akdeniz’de konuşlanan 3 adet Fransız Fırkateyninden Languedoc (D653)‘dan, üç MdCN deniz versiyonu füzenin ateşlendiği belirtildi.Diğer iki fırkateyninden atılan  füzelerin ilk ateşlemede çalışmadığı, yetkililerin konuyu araştırdıklarını belirtildi.

Fransız ordusu sözcüsü Albay Patrick Steiger, “seyir füzelerinin ilk salvo atışında çalışmadı.” dedi.

Bütün hedeflerin başarılı şekilde vurulduğunu kaydeden Albay Patrick Steiger, yedek geminin devreye girdiğini söyledi. Steiger, teknik problemin ne olduğu bilinmediğini soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

Fransız medyasında çıkan haberlerde, operasyona katılan Aquitaine (D650), Auvergne (D654)adlarında görev yapan FREMM sınıfı Fırkateynlerden atılan seyir füzelerinin ateşlenmediği belirtildi. Sadece yedek gemi olarak katılan Languedoc (D653)Fırkateyni, 3 adet seyir füzesi ateşleyerek saldırıyı gerçekleştirebildi.

Haberde, “Languedoc (D653) fırkateyninden atılan 3 adet seyir füzesinin atış zamanlamaları planlandığı şekilde gitmedi, Üçüncü füzenin ateşlenmesi sonrası operasyon için belirlenmiş olan zaman çerçevesi son bulduğundan dolayı başka bir atış gerçekleştirilemedi “ dendi.

Ayrıca Fransız Dassault Rafale savaş uçaklarından atılması planlanan 10 adet SCALP-EG seyir füzesinden birinin atışının başarısız olduğu da belirtildi.

“HAVA SALDIRILARINDA B-1, TORNADO, TYPHOON, MİRAJ, RAFALE, F-22 UÇAKLARI KULLANILDI”

Korgeneral Kenneth McKenzie Pentogan’da verdiği brifingte, Suriye saldırısında kullanılan hava platformları olarakta, ABD’nin B-1 bombardıman uçakları, İngiltere’nin Tornado ve Typhoon savaş uçakları, Fransız’ların Miraj ve Rafale uçaklarının kullanıldığını söyledi.

B-1 bombardıman uçaklarından 19 adet (JASSM-ER ) havadan-yere seyir füzesinin fırlatıldığını belirten McKenzie, ” İngiltere’nin Tornado ve Typhoon savaş uçaklarından oluşturduğu gruptan sekiz  Fırtına Füzesi ( Storm Shadow) ateşlendi. Fransızların Rafale ve Miraj uçaklarından oluşturduğu kombinasyondan dokuz SCALP füzesi fırlatıldı. “ dedi.

Fransız Hava Kuvvetleri 10 saat  süren operasyona 4 adet Miraj 2000-5, 5 adet Rafale savaş uçağı, 2 AWACS erken uyarı uçağı, 6 KC-135 tanker uçağı ile katıldı.

Bu saldırda bir çok platform kullanıldığı söyleyen McKenzie, Suriye Hava Savunma sistemlerinin etkili olmadığını belirtti.

McKenzie konuşmasına şöyle devam etti:  ” Bu operasyonları desteklemek için çeşitli  tanker ve elektronik savaş uçaklarını kullandığımızı belirtmek isterim. Uçaklarımız başarılı bir şekilde Suriye Hava Savunma sistemlerini etkisiz kılmıştır. Rus Hava Savunma sistemlerinin kullanıldığına dair hiç bir işaret görmedik. Uçaklarımız görevlerini başarıyla tamamlayarak üstlerine dönmüştür. “

Suriye Hava Savunma sistemlerinden 40 adet füze atıldığını belirten McKenzie, “operasyon görevleri bittikten sonra bu füzeler atıldı. Hava Savunma sistemlerinin hedef seçme konusunda zorlukları yaşadığı, çok etkili olamadığını gösteriyor.” ifadelerini kullandı.

“FREEM, ÇOK MAKSATLI FIRKATEYN” 

Aquitaine sınıfı üçüncü FREEM (Çok maksatlı fırkateyn) olan Languedoc, 4 Temmuz 2017 göreve başladı.

Görev öncesinde denize dayanıklılık ve askeri kabiliyetlerini test amacıyla seyir faaliyetlerini kapsayan 104 günlük bir test döneminden geçen söz konusu gemi,  bu dönemde ABD, Kanada, İzlanda, Norveç ve İskoçya’ya liman ziyaretleri gerçekleştirdi. Gemi kuzey kutup dairesinde 80 derece enleminin kuzeyinde seyir icra etti.

144 metre uzunluğundaki geminin tam yük deplasmanı yaklaşık olarak 6 bin 700 ton. 27 knot hıza ulaşabilen gemide 200 kişilik personel konaklayabiliyor.

Düz ve açılı yüzeylere sahip gövde yapısı ve kullanılan kompozit malzemeler sayesinde oldukça düşük bir radar izine sahip olan FREMM sınıfı gemiler, modüler yapıları ile birçok farklı silah ve sensör sisteminin kullanımı için kolaylıkla modifiye edilebiliyor. Ayrıca iki kapalı hangarı sayesinde NH90 veya EH101 gibi 10 ton sınıfındaki iki helikopter gemi üzerinde konuşlandırılabiliyor.

Kaynak: Ajanslar, US Department of Defense, AFP,


Güdümlü Füze Destroyeri USS Laboon (DDG 58) Tomahawk Kara Saldırı Füzesini ateşlemesi … Nisan 2018
CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here