Suudi Arabistan, İspanya’nın Navantia firmasının ürettiği  beş adet Avante 2200 sınıfı korvet için anlaşma imzaladı.

Anlaşmanın değerinin 2,2 milyar Euro (2,7 milyar ABD Dolar) olacağı,  alt sistemler,  bakım  ve mürettebat eğitim programları dahil olmak üzere anlaşmanın  4,4 milyar Euro civarında olması bekleniyor.

Avrupa turunu sürdüren Suudi Arabistan veliaht Prensi Muhammed bin Selman, İspanya durağında Madrid Yönetimi ile askeri ve ticari anlaşmalar imzaladı. Askeri Anlaşmayı , SAMI Yönetim Kurulu Başkanı Ahmed el-Hatib ve Navantia CEO’su Esteban García Vilasánchez tarafından imzalandı.

Anlaşma çerçevesinde Suudi Arabistan beş adet Avante 2200 tipi savaş gemisi satın alacak ve İspanyol Navantia şirketi Suudi Arabistan’da bir donanama üssü inşa edecek. Ayrıca (SAMI) ve Navantia arasında gemi teslimine yardımcı olacak bir ortak girişim kurulması için bir mutabakat anlaşması imzalandı.

Bu anlaşam ile program yönetimi, muharebe sistemi entegrasyonu, sistem Mühendisliği, sistem mimarisi, donanım tasarımı,  yazılım geliştirme, prototip,  simülasyon ve modelleme konularında ortak çalışma yapılacak.

Avante 2200 sınıfı korvetlerin anlaşmasının kesin detayları henüz bilinmemektedir.

Venezuela, Avante 2200 Guaiqueri sınıfı gemileri  açık deniz devriye görevlerinde kullanmaktadır.

Guaiquerí sınıfı (Avante 2200 Combatant)  gemileri, 98,5 metre uzunluğunda ve 2 bin 450 tonluk deplasmana sahip. Tedarik edilecek İspanyol korvetler, Basra Körfezi’nde konuşlu Badr sınıfı korvetlerin yerini alacak.

SUUDİ ARABİSTAN TÜRKİYE SİPARİŞLERİNİ İPTAL ETTİ

Geçen yıl Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na bağlı Savunma ve Ticaret Teknolojileri ve Mühendislik AŞ’ye (STM)  Pakistan ve Katar, Suudi Arabistan ve BAE gibi ülkeler ile gemi projeleri ilişkin temaslar sürdürmüştü.

Suudi Arabistan’la 4 adet gemi için anlaşma yapıldığı hatta kısa süre içinde STM tarafından imzaların atılacağı iddia edilmişti. İddialara göre satılacak gemilerden biri halen inşa edilmiş olanlardan biri olacaktı. Fakat Suudi Arabistan bu gemileri ürettirmekten vazgeçerek, siparişleri iptal etti.

Kaynak: Jane’s 360

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here