Milli Savunma Bakanlığı, Rus askerleri ile Fırat’ın doğusunda icra edilen ikinci ortak kara devriyesinin tamamlandığını açıkladı.

Bakanlığın açıklamasında, “Türk ve Rus askeri unsurlarının, İHA’ların da iştirakiyle Fırat’ın doğusundaki ikinci kara devriyesi planlandığı gibi tamamlandı. Ayn el Arap bölgesinde icra edilen ikinci kara devriyesine her iki taraftan dörder araç olmak üzere toplam sekiz kara aracı ve İHA’lar iştirak etti. Türk ve Rus askeri unsurları, 73 kilometre uzunluğundaki güzergâhta devriye yaptı.” denildi.

3 KASIM

SURİYE MİLLİ ORDUSU ABD ASKERLERİNE ATEŞ AÇTI

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi’nden yapılan açıklamada, ABD’nin Rus tarafına Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusu’nun (SMO) Amerikan askerlerine ateş açtıklarını bildirdiği kaydedildi.

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Tümgeneral Yuriy Borenkov, ABD’nin Rus tarafına Suriye’de Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusu’nun Amerikan askerlerinin bulunduğu konvoya ateş açtıkları, olayda ölen olmadığı konusunda bilgi verdiğini açıkladı.

Borenkov, ” Amerikan tarafı, çatışmaları önleme hattı üzerinden 3 Kasım tarihinde M4 otoyolu üzerinde Irak sınırı istikametinde hareket eden Amerikan askerlerinin bulunduğu konvoya, Tell Tamer yerleşiminin 6 kilometre batısında Suriye Milli Ordusu’ndaki Türkiye destekli militanların kontrolündeki bölgeden ateş açıldığı konusunda bilgi verdi. Herhangi bir kayıp söz konusu değil ” ifadelerini kullandı.

Borenkov ayrıca Rus askerlerin son 24 saat içinde 31 ateşkes ihlali saptadıklarını, militanların Halep, Lazkiye, İdlib ve Hama’daki yerleşimleri hedef aldıklarını ifade etti.

1 KASIM

RUSYA İLE İLK ORTAK KARA DEVRİYESİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Milli Savunma Bakanlığı, Rus askerleri ile Fırat’ın Doğusunda icra edilen ilk ortak kara devriyesinin tamamlandığını açıkladı.

Bakanlığın yazılı açıklamasında, “Türk ve Rus askeri unsurlarının, İHA’ların da iştirakiyle Fırat’ın doğusundaki Derbesiye bölgesinde icra ettiği ilk ortak devriye planlandığı gibi tamamlandı.” ifadeleri kullanıldı.

Kaynak: MSB

Devriye, her iki taraftan dörder araç olmak üzere toplam sekiz kara aracı ve İHA’ların iştirakiyle gerçekleştirildiğini belirten Bakanlık, “10 kilometre derinliğe inen Türk ve Rus askeri unsurları toplam 87 kilometre mesafe kat ederek devriyeyi icra etti.” dedi.

Kaynak: MSB

Rusya Savunma Bakanlığıda, Rusya ve Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde gerçekleştirdiği ilk devriyenin başarıyla tamamlandığını duyurdu.

Bakanlık, “İlk ortak devriyede, 110 kilometreden daha uzun bir güzergahta, Suriye-Türkiye sınırından 6 kilometre derinlikte Derbesiye gümrük geçiş noktasından batıya doğru gidildi ve geri dönüldü. Devriye yaklaşık 4 saat sürdü. Ortak devriye ekipleri, birkaç büyük yerleşim birimindeki durumu inceledi” ifadeleri yer aldı.

Savunma Bakanlığı, ortak devriyenin Rus askeri polisinin ‘Tigr’ ve ‘Tayfun’ tipi zırhlı araçları ile Türk askerinin ‘Kirpi’ tipi zırhlı araçlarının yer aldığı 9 araçlık konvoyla yapıldığını belirterek, konvoyun güvenliğinin BTR-82 tipi Rus zırhlı personel taşıyıcı tarafından sağlandığının altını çizdi.

30 EKİM

RUS ASKERİ HEYETİ İLE GÖRÜŞMELER TAMAMLANDI

Milli Savunma Bakanlığı, 30 Ekim’de Rus askerî heyeti ile görüşmelerin tamamlandığını açıkladı.

Açıklamada, “Rusya Federasyonu ile 22 Ekim 2019 tarihinde Soçi’de varılan mutabakat çerçevesinde yapılacak askerî faaliyetleri planlamak üzere Ankara’ya gelen Rus Askerî Heyeti ile 28-30 Ekim 2019 tarihleri arasında yapılan görüşmeler tamamlanmıştır. ” ifadeleri kullanıldı.

Görüşmelerin olumlu ve yapıcı geçtiğini belirten Bakanlık, ” mutabakat metninde yer alan hususların sahadaki uygulamasına yönelik taktik ve teknik hususlar görüşülmüştür.Bu kapsamda koordinelere devam edilecektir.” dendi.

29 EKİM

150 SAATLİK SÜRE BİTTİ

Milli Savunma Bakanlığı yaptığı 29 Ekim’de yaptığı açıklamada, “150 saatlik sürenin sonunda, Rusya Federasyonu tarafından, YPG’nin ağır silahlarıyla birlikte Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 kilometre dışına çıkarıldığı bildirilmiştir.” ifadesini kullandı.

Bakanlığın basın açıklaması şöyle: “22 Ekim 2019 tarihinde Fırat’ın doğusuna ilişkin Türkiye ile Rusya Federasyonu arasında Soçi’de varılan mutabakat kapsamındaki hususların yerine getirilmesinde tarafımızca gerekli hassasiyet gösterilmiştir.

150 saatlik sürenin sonunda, Rusya Federasyonu tarafından, YPG’nin ağır silahlarıyla birlikte Türkiye-Suriye sınırından itibaren 30 kilometrenin, ayrıca da Münbiç ve Tel Rıfat’ın dışına çıkarıldığı bildirilmiştir.

Mevcut Barış Pınarı Harekât alanı sınırlarının batısı ve doğusunda 10 kilometre derinlikte, Kamışlı şehri hariç, Türk-Rus ortak devriyelerine başlanacaktır. Bu kapsamda devriye güzergâhlarında mayın, EYP temizlik faaliyetlerine ve keşif uçuşlarına başlanmıştır.

Türkiye, sınırlarının güneyinde bir terör koridorunun oluşmasına asla müsaade etmeyecek, başta DEAŞ ve PKK/YPG olmak üzere terör örgütleriyle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.

Böylece bölgede bir barış koridoru oluşturmak suretiyle yerlerinden edilmiş Suriye’li kardeşlerimizin gönüllü ve güvenli şekilde evlerine ve topraklarına dönmesi sağlanacaktır.”

22 EKİM

MSB: RUS ASKERİ HEYETİ İLE İKİNCİ GÜN ÇALIŞMALARI TAMAMLANDI

Milli Savunma Bakanlığın’dan yapılan açıklamada, “Rusya Federasyonu ile 22 Ekim 2019 tarihinde Soçi’de varılan mutabakat çerçevesinde yapılacak faaliyetleri planlamak üzere Ankara’ya gelen Rus Askeri Heyeti ile ikinci gün çalışmaları tamamlandı.” denildi.

ŞOYGU: KÜRT GÜÇLERİN GÜVENLİ BÖLGE DIŞINA ÇIKARILMASI PLANLANANDAN ÖNCE TAMAMLANDI

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Soçi’de yapılan Türk-Rus mutabakatı uyarınca Suriye’nin kuzeydoğusundaki Kürt güçleri güvenlik bölge dışına çıkarma çalışmalarının planlanandan önce tamamlandığını belirtti.

Ermenistan Savunma Bakanı David Tonoyan’la Erivan’da yaptığı görüşme sırasında açıklamalarda bulunan Şoygu, “Güvenlik koridoru oluşturulacak bölgeden silahlı güçlerin çıkarılması, planlanandan önce tamamlandı. Bu bölgeye Suriye sınır muhafızları ile Rus askeri polisi girdi” dedi.

RUSYA: 34 BİN PKK/YPG TERÖR ÖRGÜTÜ MENSUBU ÇEKİLDİ

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, Kürt birliklerine ait 3 binden fazla silah ve askeri teçhizatın Suriye’deki TSK ile temas hattından çekildiğini bildirdi.

Açıklamada ayrıca Suriyeli askerlerin Türkiye sınırında 84 geçiş kontrol noktası kurdukları kaydedildi.

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Tümgeneral Yuriy Borenkov, “29 Ekim saat 18.00 itibarıyla toplamda 34 bin kişinin yer aldığı 68 Kürt savunma birliğinin ve 3 binden fazla silah ve askeri teçhizatın TSK ile temas hattından 30 kilometre çekilmesi tamamlandı” diye konuştu.

Borenkov ayrıca Suriyeli askerlerin Türkiye sınırında, 60’ı Kamışlı ve 24’ü Kobani bölgesinde olmak üzere toplam 84 geçiş kontrol noktası kurduklarını kaydetti.

MSB: REJİM UNSURU OLDUĞUNU İDDİA EDEN 18 KİŞİ SAĞ ELE GEÇİRİLDİ

MSB’den yapılan açıklamada, “Rasulayn’ın güneydoğusunda arama/tarama/keşif/emniyet faaliyeti sırasında Rejim unsuru olduğunu iddia eden 18 kişi sağ ele geçirilmiştir” denildi.

27 EKİM

SURİYE DIŞİŞLERİ: DSG’NİN TÜRKİYE SINIRINDAN ÇEKİLMESİNİ MEMNUNİYETLE KARŞILIYORUZ

Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan 27 Ekim’de yapılan açıklamada, Şam yönetiminin Rusya ile Türkiye arasında imzalanan Soçi mutabakatı çerçevesinde Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) Türkiye sınırından çekilmesini memnuniyetle karşıladığı duyuruldu.

Daha önce DSG, Rusya ile Türkiye arasında imzalanan Soçi mutabakatına uyma kararı alarak sınırdan çekilmeye başladığını bildirmişti.

Suriye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamasında, “Suriye Arap Cumhuriyeti silahlı grupların Suriye hükümet ordusu ile doğrudan koordinasyon halinde Türkiye sınırından Suriye yönünde 30 kilometre derinliğe çekilmesini memnuniyetle karşılıyor. Bu çekilme, Türkiye’yi topraklarımıza yönelik acımasız saldırganlığının temel gerekçesinden yoksun bırakıyor” ifadelerine yer verildi.

Suriye hükümetinin tüm Suriyelilerin güvenliğini sağladığının altı çizilen açıklamada, “Suriye, çocuklarını kabul etmek ve Suriye toplumuna geri kazandırmaları dahil olmak üzere onlara yardım etmek için çalışacak, bu Suriyelilerin birlik ve beraberliğe geri dönmesinin yolunu açacak” denildi.

ESPER: PETROL YATAKLARI İÇİN SURİYE’DE BİRLİK BIRAKACAĞIZ

ABD Savunma Bakanı Esper, Suriye’nin kuzeydoğusundaki bazı ABD birliklerinin, bölgedeki petrol yataklarını korumak amacıyla burada kalmaya devam edeceğini açıkladı.

Esper, ABD Başkanı Donald Trump’ın dün attığı ‘‘Suriye’deki petrol sahalarında IŞİD’in yeniden yapılanmasına izin vermeyeceğiz” tweetinin ardından konuya açıklık getirdi. 

Belçika’daki NATO karargahında konuşan Esper, Suriye’deki petrol tesislerini korumak için bölgede askeri güç bulundurmaya devam edeceklerini söyledi.

Esper, bölgede ne kadar askeri güç kalacağına dair bilgi vermedi.

Trump daha önce, sayıları bini bulan ABD birliklerinin tamamının bölgeden çekilmesine karar verdiğini açıklamıştı.

RUS ASKERİ SURİYE SINIRINDA YENİ BİR ROTADA DEVRİYE GERÇEKLEŞTİRDİ

Rusya Savunma Bakanlığı, 22 Ekim’de Soçi’de yapılan Rus-Türk mutabakatı kapsamında Rus askeri polisinin Suriye’nin kuzeyinde yeni bir bölgede devriye yaptığını açıkladı.

Suriye’de Rus askeri polisi Kamışlı’da devriye görevinde.

Rusya Savunma Bakanlığı, Rus askeri polisinin Türkiye ile yapılan mutabakat kapsamında Suriye sınırındaki yeni bir bölgede devriye yaptığını duyurdu. 

Rus askeri polisinin Suriye-Türkiye sınırındaki yeni bir güzergah üzerinde devriye faaliyetleri gerçekleştirdiğini belirten bakanlık, “Kamışlı’dan Abud yerleşimine kadar olan devriye güzergahının uzunluğu 60 kilometrenin üzerinde” ifadesini kullandı.

Bakanlık, Rus askeri polisinin halkın güvenliğinin sağlanmasına ve kamu düzeninin korunmasına yardım ettiğini ve belirlenen bölgelerde devriye yaptığını belirterek, “Askeri polis, YPG unsurları ile silahlarının sınırın 30 kilometre dışına çıkarılması için de destek sunuyor” diye ekledi.

Öte yandan devriye alanının önümüzdeki günlerde genişletileceği belirten Rus askeri polis birliğinin komutanı İgor Volgin, “Askerlerimiz, Suriye-Türkiye sınırı boyunca, Kamışlı sokaklarında ve Kamışlı’nın batısındaki Amude ve Derbesiye kasabalarına, oradan Matala köyüne doğru ilk kez devriye yaptı. Kamışlı’nın kuzeyinde bulunan sınır kapısına da gittik. Suriyeli muhafızlar, bu noktaya birkaç gün önce 7 yıl aradan sonra döndü” dedi.

Geniş bir ovada bulunan, Türkiye tarafında nöbetçi kuleleriyle donatılmış bir duvarla çevrilen sınır hattının direkt görüş alanlarında bulunduğunu anlatan Volgin, sınıra uzaklıklarının 2-7 kilometre olduğunu, Haraza ve Tel Hamdun arasındaki bölgede yalnızca 5-10 metre olduğunu söyledi.

Volgin, Rus askeri polisinin devriye faaliyetinden önce yeni nesil Rus askeri ekipman sistemi ‘Ratnik’ kapsamındaki navigasyon cihazıyla bölgenin 30 kilometre mesafeye kadar keşfini yaptığını sözlerine ekledi.

Rus RIA Haber Ajansı da, Rusya Savunma Bakanlığı’ndan bir kaynağa dayandırdığı haberinde, Rusya’nın bir hafta içinde Suriye’ye polis görevi görecek 276 askerini ve 33 ünite askeri techizat göndereceğini duyurdu.

SDG SURİYE ORDUSUNA KATILMAK İÇİN GÖRÜŞMEYE HAZIRIZ

Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) Reuters’a konuşan bir yetkili, Suriye’deki krize siyasi bir çözüm bulunduğu takdirde, SDG’nin içindeki “Kürtlerin Suriye ordusuna katılmak için görüşmeye hazır olduğunu” söyledi.

Rus RIA Haber Ajansı’na konuşan SDG yetkilisi, Perşembe günü sınırın 32 kilometre güneyine çekildiğini de belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Sergey Vershinin de öğlen saatlerinde, Türkiye ile Soçi’de varılan mutabakat uyarınca, “Kürt güçlerin Suriye-Türkiye sınırındaki bölgelerden çekilmeye başladığı” bilgisini vermişti.

Kaynak: Ajanslar, Sputnik, BBC,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here