Türk Hava Kuvvetleri unsurları Suriye ve Kuzey Irak’a hava harekatı başlattı. Milli Savunma Bakanlığı sosyal medya hesaplarından “Hesap zamanı! Alçaklardan hain saldırıların hesabı soruluyor!” paylaşımı yapıldı.

Bakanlığın açıklamasında, ” Hesap zamanı! Alçaklardan hain saldırıların hesabı soruluyor!” denirken, ikinci bir videolu paylaşımda “Terör yuvaları tam isabet vuruşlarla yerle bir ediliyor! “ ifadeleri kullanıldı.

PENÇE-KILIÇ HAVA HAREKATI İLE 89 HEDEF İMHA EDİLDİ

Pazar sabahı yapılan açıklamada, “Teröristler tarafından ülkemize saldırılarda üs olarak kullanılan Irak kuzeyindeki Kandil, Asos, Hakurk ile Suriye kuzeyindeki Arap Pınarı, Tel Rıfat, Cizire ve Derik bölgelerine PENÇE-KILIÇ Hava Harekâtı başarıyla icra edilmiştir.” denildi.

Açıklama şöyle devam etti: “teröristlere ait barınak, sığınak, mağara, tünel, mühimmat depoları ve sözde karargâh ve eğitim kamplarından oluşan ilk aşamada 81, bu sabah 8 olmak üzere toplam 89 hedef imha edilmiş, çok sayıda terörist etkisiz hâle getirilmiştir.”

Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa hakları doğrultusunda gerçekleştirilen harekâtta da gerek planlama gerekse icra aşamasında çok hassas davranıldı.

Harekâtın icrası öncesinde Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ile Hava Kuvvetleri Komutanlığına geldi.Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Rafet Dalkıran’dan harekâta ilişkin brifing alan Bakan Akar’ın, “Şu andan itibaren Pençe Kılıç Harekâtı’nı başlatıyoruz.” talimatının ardından uçaklar üslerinden havalandı.

Kaynak: MSB

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here