Milli Savunma Bakanlığı, Deniz Kuvvetlerine bağlı AH-1W Super Cobra ve SH-70 Sea Hawk helikopterleri Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi LHD ANADOLU’ya ilk inişi ve konuşlandırmayı tamamladığını açıkladı.

Bakanlığın açıklamasında “Güne asil milletimizi gururlandıracak fotoğraflarla başlamak istiyoruz. Fotoğraflarda gördüğünüz Deniz Kuvvetlerimize ait AH-1W Super Cobra ve SH-70 Sea Hawk helikopterleri, Çok Maksatlı Amfibi Gemimiz #LHDANADOLU‘ya ilk inişi gerçekleştirerek konuşlanmayı tamamladılar.” ifadeleri yer aldı.

Açıklama şöyle devam etti: “Hizmete girmesini heyecanla beklediğimiz LHD ANADOLU gemisinde görev yapacak olan hava vasıtalarımıza emniyetli uçuşlar ve başarılı görevler diliyoruz. #LHDANADOLU

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU’nun tank operasyonu testleri Altay prototipi ile başarılı şekilde geçtiğimiz ay içinde icra edildi. Mekanize Çıkarma Aracı LCM ile askeri tersaneden alınan Altay tankı, önce ANADOLU gemisine yüklendi, ardından yine LCM’ye alınarak sahile çıkarma operasyonu gerçekleştirildi.

İlk kez TCG Anadolu gemisi kapılarını basın mensuplarına açan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU’nun envantere girmesiyle Türk Deniz Kuvvetleri’nde yeni bir dönemin başlayacağını söylemişti.

Demir, Mayıs 2019’da denize indirilen geminin, Haziran 2022 itibariyle deniz kabul testlerine başlandığını ve halen devam ettiğini ve bu yıl sonunda teslim edileceğini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here