Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU’nun tank operasyonu testleri Altay prototipi ile başarılı şekilde icra edildi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada , #ANADOLU gemimizin tank operasyonu testleri Altay prototipi ile başarılı şekilde icra edildi. Mekanize Çıkarma Aracı LCM ile askeri tersaneden alınan Altay tankı, önce ANADOLU gemisine yüklendi, ardından yine LCM’ye alınarak sahile çıkarma operasyonu gerçekleştirildi.” ifadelerini kullandı.

Açıklama şöyle devam etti : ” Bugün tamamlanan bu test ile projede önemli bir aşama daha geçildi. Her geçen gün bir adımı daha tamamlıyoruz ve ANADOLU’yu envanterimize katmak için sabırsızlanıyoruz.”

İlk kez TCG Anadolu gemisi kapılarını basın mensuplarına açan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU’nun envantere girmesiyle Türk Deniz Kuvvetleri’nde yeni bir dönemin başlayacağını söylemişti.

Demir, Mayıs 2019’da denize indirilen geminin, Haziran 2022 itibariyle deniz kabul testlerine başlandığını ve halen devam ettiğini ve bu yıl sonunda teslim edileceğini sözlerine ekledi.

Uzunluğu 231 metre, yükseklik 58 metre olan TCG Anadolu’nun ağırlığı 27,4 ton. Tam yük ile 21 knot azami hıza ulaşan dev platform kara, hava ve deniz unsurlarına ev sahipliği yapabilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here