Ukrayna medyası Rusya ile Kırım arasındaki bağlantıyı sağlayan Kerç köprüsünde sabah saat 06.00 sıralarında bir patlamanın olduğunu bildirdi. 

Rusya devlet haber ajansı RIA Novosti, köprünün bir bölümünde yakıt deposunun yandığını ve köprü kemerlerinin hasar görmediğini açıkladı. 

Rus TASS haber ajansı, Kırım Köprüsü’ndeki patlamaya bir kamyonun sebep olduğunu açıkladı. Patlamada köprüden geçen trenin birkaç yakıt deposu alev aldı. Karayolu köprüsünün iki açıklığı çöktü, ancak Kırım’dan Krasnodar Bölgesi’ne giden bir şeridin sağlam kaldığı bildirildi. Köprünün karayolu ve demiryolu bölümlerinde trafik askıya alındı.  

Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde Kırım Köprüsü’nde yakıt tankları taşıyan trenin yandığını ve yolun bir bölümünün tahrip edildiği görülüyor. 

RUSYA PATLAMADA 3 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ 

RIA Novosti, Rusya Soruşturma Komitesi açıklamasına dayandırdığı haberinde, tüm kurbanların patlayan kamyonun yanından geçen arabada olduğunu belirtti. 

İlk gelen bilgilere göre, köprüde seyir halinde infilak eden tırın yanıdaki otomobilde  3 kişi hayatını kaybetti. Bir kadın ve bir erkek cesedi sudan çıkarıldı ve  kimlikleri belirleme çalışmaları devam ediyor. 

Rusya’nın Kırım’daki vekili Vladimir Konstantinov, Ukrayna’yı köprüyü saldırmakla suçladı. 

Ukrayna, resmi olarak patlamanın sorumluluğunu üstlenmedi, ancak çok sayıda Ukraynalı yetkili, operasyonun arkasında Kiev’in olduğunu ima etti.

Kiev, köprüyü  yasadışı bir inşaat ve meşru bir askeri hedef olarak nitelendiriyordu. 

Kerç köprüsünün kapanmasıyla Rusya ağır askeri teçhizatı Kırım’a oradan Herson Bölgesi’ne taşımak için Karadeniz’deki amfibi kapasitesine kullanabilir. Fakat demiryolu taşımacılığına kıyasla daha yavaş olacaktır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here