Döner kanatlı (çok rotorlu) ve sabit kanatlı İHA’ların GPS olmayan ortamlarda görev gerçekleştirmesini sağlayan Küresel Konumlama Sistemi Bağımsız Otonom Seyrüsefer Sistemi Geliştirilmesi (KERKES) Projesi tamamlandı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir sosyal medyadan yaptığı açıklamada, “İHA’larımızın GPS olmayan sahalarda da görev yapabilmesini sağlayan #KERKES Projesi’ni başarıyla tamamladık ve teslim ettik. Dünyada sayılı ülkenin üzerinde çalıştığı bu teknolojiyle, mini İHA’larımız, GPS köreltmesi gibi elektronik harp tehdidinden etkilenmeden görev ifa edecek.” ifadelerini kullandı.

Açıklama şöyle devam etti: “Ülkemize kazandırdığımız bu kritik kabiliyet, vatan savunmasında ordumuz için hem caydırıcı bir güç hem de muharebe ortamında oyun değiştirici bir teknoloji olacak.”

KERKES Projesi ile GPS olmaksızın konum kestirimi, GPS olmaksızın görev icrası, Nesne tanıma ve derin öğrenme ile otonom seyrüsefer imkanı sağlanmaktadır.

Proje ile Öznitelik çıkarım algoritmaları, Belirli nokta tanıma algoritmaları, Yapay zeka ve makine öğrenmesi algoritmaları geliştirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here