Malezya Savunma Bakanı Hishammuddin Hüseyin, Kraliyet Malezya Hava Kuvvetleri (RMAF) gereksinimleri kapsamında Leonardo ATR72 MPA ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii TUSAŞ’ın ANKA SİHA’sının seçildiğini duyurdu. 

Malezya Savunma Bakanlığı’nın 2023 bütçesi hakkında konuşan Bakan Hishammuddin, ATR72 MPA ve ANKA SİHA’sı için niyet mektubunun (LOI) geçen ayın sonlarında her iki şirkete verildiğini söyledi.

Bakan Hishammuddin, Savunma Bakanlığı’nın tüm taraflar arasında nihai anlaşmaların tamamlanma sürecinde olduğunu belirtti. 

Ayrıca Hishammuddin Hüseyin, RMAF F/A-18D Hornet filosunun bakımı ve modernizasyonu için 2.4 milyar RM tahsis edildiğini de söyledi. Bu yıl sonunda en az bir F/A-18D Hornet savaş uçağı Butterworth hava üssünde depo düzeyinde bakım ve modernizasyondan geçeceğini sözlerine ekledi. 

Askerlere verilen teçhizatın kalitesiyle ilgili şikayetlerin arttığını belirten Hishammuddin Orduya “baştan aşağıya” ekipman sağlamak için yaklaşık 140 milyon RM tahsis edildiğini söyledi. Ayrıntı vermeyen Bakan, başlıktan botlara kadar tüm ekipmanı sağlamak için tek bir tedarikçi seçileceğini de belirtti.

Malezya Ordusu için 2.046 milyar RM değerinde 136 Tip A 4X4 (zırhlı) araç ve çeşitli B Tipi (zırhsız) araç tedarikinin sonuçlanacağı belirtildi.  Zırhlı araçların muhtemelen DSA 2022’de tanıtılan Mildef Rentaka 4X4 olduğu söylendi. 

Zırhlı birliklerde kullanılan Condor zırhlı araçları değiştirmek amacıyla yaklaşık 100 6X6 zırhlı araç ihalesi  için herhangi bir fon tahsis edilmediği ve bir sonraki bütçeye eklenmesinin muhtemel olduğu belirtildi. 

Kaynak: Malaysian defence

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here