ABD Donanmasının en yeni süper uçak gemisi USS Gerald R. Ford da dahil olmak üzere dört farklı NATO üyesi ülkeden beş uçak gemisi ve çok sayıda refakatçi gemi Avrupa sularında seyrediyor. 

Eş zamanlı konuşlandırma, NATO’nun gelecekte bir çatışma durumunda çok sayıda büyük deniz varlığını koordine etme ve prosedürleri test etmek için fırsat olarak görülüyor. 

Konuşlandırma, Ukrayna’daki  çatışmanın komşu ülkelere sıçrama potansiyeline dair uzun süredir devam eden korkular ve hatalı ateşlenen bir füzenin Ukrayna ile Polonya arasındaki sınırı geçerek NATO üyesi bir ülkedeki çiftlikte iki kişiyi öldürmesi üzerine geldi. 

ABD Donanmasının en yeni gemisi USS Gerald R. Ford, Büyük Britanya ile Wight Adası arasında uzanan İngiliz Kanalı’na bağlı bir boğaz olan Solent’te demirli durumda. Görev gücünde Ticonderoga sınıfı kruvazör USS Normandy, üç Arleigh Burke sınıfı muhrip ve ABD Sahil Güvenlik’in Efsane sınıfı Ulusal Güvenlik Kesici USCGC Hamilton bulunuyor. Bu görev ile USS Gerald R. Ford uçak gemisi ilk resmi operasyonel konuşlandırmasını yapmış oluyor.

Nimitz sınıfı uçak gemisi USS George H.W. Bush’dan oluşan Görev Gücü Adriyatik Denizi’nde faaliyet gösteriyor. Bush’un saldırı grubunda büyük ölçüde Ford’un aynısı, Ticonderoga sınıfı kruvazör USS Leyte Gulf ve dört Arleigh Burke sınıfı muhrip bulunuyor. Uçak Gemisi Görev Gücü tipik olarak denizaltı içeriyor ancak bu konuşlandırmalarda denizaltı ismi duyurulmadı.  

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı Kraliyet Donanması’na ait uçak gemisi HMS Queen Elizabeth’i tatbikat amacıyla Kuzey Denizi’ne gönderdi. Bu konuşlandırma ile Avrupa’da güvenliği sağlamaya odaklanan geniş bir İngiliz askeri operasyonu olan Op Achillean’ın bir parçası olduğu bildirildi. 

Akdeniz’de görev yapan İtalyan uçak gemisi ITS Cavour’da F-35B’lerin yanı sıra AV-8 Harrier savaş uçakları bulunuyor. Gemi ekim ayı başında Taranto’daki ana limandan ayrılarak Mare Aperto 22-2 tatbikatına katılmıştı. NATO Twitter hesabından,  Orizzonte sınıfı muhrip ITS Caio Duilio, Bergamini sınıfı muhrip Luigi Rizzo ve NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2’den (SNMG2) müttefik savaş gemileri uçak gemisine eşlik ettiği fotoğrafları paylaşmıştı. 

Fransız Donanması ülkenin tek uçak gemisi olan Charles de Gaulle’ün Toulon’daki ana limanından ayrıldığını duyurdu. Uçak Gemisi ve saldırı grubu, “Fransa’nın deniz bölgelerinde görünür ve varsayılan varlığını sürdürmeye” odaklandığı ‘Misyon Antares’a’  katılmaya hazırlanıyor. Gruba Fransız Donanma unsurları ve denizaltılar, müttefik gemiler, Horizon sınıfı muhrip ve Aquitaine sınıfı fırkateyn eşlik edecek.

NATO, uçak gemisi konuşlandırmaları daha büyük ve koordineli bir çabanın parçası olmadığını vurgulasada, beş Uçak Gemisi Görev Gücü’nün aynı anda faaliyet göstermesi, önemli bir deniz kuvveti gösterisi olarak görülüyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here