İran İnsansız Hava Aracı (İHA) Umman açıklarında bir petrol tankeri vurmasından sadece birkaç gün sonra İsrail Donanması, Demir Kubbe sistemi deniz varyantını başarıyla test ettiğini duyurdu. 

Rafael firmasının geliştirdiği  C-Dome Demir Kubbe’nin kara versiyonu gibi  roketlere, füzelere ve küçük insansız hava araçlarına karşı korumayı sağlamak için tasarlandı. 

İsrail Savunma Bakanlığı Perşembe sabahı yaptığı duyuruda, “sistem Sa’ar 6 INS “Oz” korvetine kuruldu. Test gerçek tehditleri simüle etti ve sistemin zorlu senaryolarda hedefleri başarılı bir şekilde tespit etmesi ve durdurmasını içeriyordu” denildi. 

Test Magen sınıfı korvetlerin yeteneklerini geliştirmede “önemli” bir kilometre taşı oldu.

Testi, ana yüklenici ve geliştirici olarak İsrail Donanması, Savunma Bakanlığı’na bağlı İsrail Füze Savunma Teşkilatı (IMDO), Rafael Advanced Defence Systems, Israel Aerospace Industries’den Elta ve mPrest tarafından gerçekleştirildi.

İsrail’in yeni deniz hava savunma sistemi C-Dome Demir Kubbe hava savunma sisteminin gelişmiş bir konfigürasyonudur. Son iki yılda Donanma tarafından teslim alınan dört adet Sa’ar 6 Magen sınıfı korvete entegre edilmesi planlanmaktadır.  

Sa’ar 6 korvetleri, doğal gaz kuleleri gibi stratejik altyapı ve İsrail’in ithalatının %98’ini sağlayan ticari nakliye yollarını koruyacak. IDF, Demir Kubbe bataryalarını petrol platformlarına yerleştirme kakarından vazgeçerek, bunun yerine Sa’ar 6’ya C-Dome yerleştirdi.

Testin İran İHA saldırısından kısa bir süre sonra gelmesi tesadüftü, ancak İsrail’in C-Dome’a ​​yatırım yapmasının ne kadar gerekli olduğunu gösteriyor.

ABD Merkez Komutanlığı ve İsrailli yetkililer, Umman açıklarında İsrail işadamına ait bir petrol tankerine Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ile düzenlenen saldırıdan İran’ı sorumlu tutmuş,  saldırıyı, İran’ın Katar’da Pazar günü başlayacak Dünya Kupası futbol turnuvasını engelleme çabası olarak yorumlamıştı. 

Temmuz 2021’de İran, Mercer Street petrol tankerini insansız hava araçlarıyla hedef aldı. Bir insansız hava aracı geminin köprüsüne çarparak mürettebattan iki kişiyi öldürdü. İsrail bu tür saldırıların artmasını bekliyor, dolayısıyla C-Dome gibi sistemlere yatırım yapıyor.

İsrail savunma kaynakları ABD Beşinci Filosunun İran’ın bu tür saldırıları tekrarlamaktan caydırmak için daha aktif olmasını istediklerini söylediler. Kaynaklar, bölgede daha fazla sensörle daha sık devriye gezmeyi ve tespit edildiğinde İran insansız hava araçlarını engellemeye yönelik daha aktif bir duruşu olması gerektiğini vurguladı.  

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here