Suriye’ye yüzlerce hava saldırısı düzenleyen İsrail nadir görülen bir şekilde, dün gece Şam yakınlarındaki İran hedeflerine saldırı düzenlendiğini açıkladı.

İsrail Ordusu (IDF) Sözcüsü Jonathan Conricus, İran’ın İsrail’e göndereceği İnsansız Hava Aracı (İHA) saldırısı engellendiğini söyledi. Ordu yetkilisi, Suriye’deki bir çok İran hedefi vurduklarını, muhtemel ‘çoklu İHA saldırısını’ önlediklerini açıkladı.İran tarafından İsrail hedefelerine düzenlenecek İHA saldırısını engellemek için Şam’ın güneyinde Akraba köyünde bulunan Kudüs Gücü’nün hedeflerine hava saldırısı yapıldığı belirtildi.

Suriye devlet televizyonu El İhbariya’nın aktardığı habere göre ülkenin hava savunma sistemleri, Şam’a yönelik hava saldırısını püskürttü.Suriye devlet haber ajansı SANA da ayrıntılara yer vermeden Şam’ın hava sahasında birkaç şiddetli patlama olduğunu, Suriye’nin füze savunma sistemlerinin devreye girdiğini duyurdu.

Üst düzey bir İranlı yetkili ise kendilerine ait hedeflerin vurulduğu iddiasını yalanladı. İran’ın yarı resmi haber ajansı ILNA’nın aktardığına göre, Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Başkanı Muhsin Rızai, “Bu bir yalan ve gerçek değil. İsrail ve ABD’nin, İran’ın çeşitli merkezlerine saldıracak gücü yok ve (askeri) danışmanlık merkezlerimiz zarar görmedi” dedi.

HİZBULLAH: LÜBNAN’DA İSRAİLÊ AİT İKİ İHA DÜŞTÜ

Hizbullah Beyrut’un güneyinde İsrail’e ait iki İHA’nın düştüğünü duyurdu. İsrail ordusu önceki gece İran’ın “katil İHA’larının” saldırısını engellemek için Suriye’deki bazı hedefleri vurduğunu açıklamıştı.

Hizbullah Pazar günü yaptığı açıklamada Lübnan’ın başkenti Beyrut’un güneyinde bir İsrail İHA’sının (insansız hava aracı) düştüğünü, bir diğerinin ise aynı bölgede havada infilak ettiğini bildirdi.

Açıklamada ilk İHA’nın, militanların basın bürosu yakınlarında düştüğü ve enkaz parçalarının toplandığı belirtilirken, Hizbullah ve Lübnan ordusunun bölgeyi çembere aldığı kaydedildi. Bölge sakinleri ve görgü tanıkları da sabahın erken saatlerinde şiddetli bir patlama duyduklarını aktardı.

İsrail’den ise konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. İsrail daha önce, İran’ın “katil İHA’larının” topraklarına saldırılarını engellemek için komşu Suriye’deki İran hedefleri vurduğunu açıklamıştı. Ancak Tahran Suriye’deki varlıklarına yönelik herhangi bir saldırı olmadığını duyurdu.

Kaynak: SANA,IDF, Ajanslar, Sputnik, BBC, dw,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here