Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ” Birleşik Müşterek Harekat Merkezi tam kapasiteyle faliyete başladı.İlk ortak helikopter uçuşu yapıldı.” dedi.

Hulusi Akar beraberindeki heyet ile birlikte İzmir’deki birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulundu. Ege Ordu Komutanlığını da ziyaret eden Akar, son dönemde yaşanan gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Akar, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile 21 Ağustos’taki telefon görüşmesinde güvenli bölgeye ilişkin planın birinci aşamasının başlamasına yönelik mutabakata varıldığını hatırlattı.

Akar konuşmasını şöyle devam etti: ” Bu konudaki koordinasyon ve müşterek çalışmalarımız devam ediyor. ABD Savunma Bakanı Esper ile telefon görüşmemizde planlamanın birinci aşamasının başlatılması ve ileri aşamaların ele alınması için askeri heyetlerin tekrar Ankara’da bir araya gelmesi konusunda mutabık kalmıştık. Birleşik Müşterek Harekat Merkezi tam kapasiteyle faaliyete başladı. Merkezin komutası Türk ve ABD’li birer general tarafından yürütülüyor. Birinci safha faaliyetleri ile ilgili sahada uygulamalara geçildi. Bu kapsamda 14 Ağustos’ta ilk İHA uçtu. İlk ortak helikopter uçuşu bugün öğleden sonra yapılıyor. Ayrıca teröristlere ait mevzilerin ve tahkimatın tahribine de başlandı.

Milli Savunma Bakanlığı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ” Suriye’de Fırat’ın Doğusunda Güvenli Bölge birinci safha uygulamaları kapsamında, Türk-ABD’li komutanların iştirak ettiği ilk ortak helikopter uçuşu bugün gerçekleştirildi.” ifadelerini kullandı.

Bakanlık ilk ortak helikopter uçuşu ile ilgili fotoğraf da paylaştı.

Kaynak: MSB, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here