Türk Silahlı Kuvvetleri, Irak kuzeyinde bulunan Sinat-Haftanin bölgesindeki teröristleri ve kullandıkları mağara, sığınakları imha etmek amacıyla Pençe-3 harekatını başlattı.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, ” Irak kuzeyinde bulunan Sinat-Haftanin bölgesindeki teröristleri ve kullandıkları mağara, sığınakları imha etmek amacıyla 23 Ağustos 2019 tarihinde Pençe-3 Operasyon Planı çerçevesinde yeni bir harekât başlatıldı. “ ifadeleri yer aldı.

Açıklamanın devamı ise şöyle: “Pençe-3 Operasyonu 23 Ağustos 2019 tarihinde başlamıştır.Operasyon, hudut güvenliğini ileriden sağlamak, Sinat-Haftanin bölgesinde bulunan teröristleri ve kullandıkları mağara, sığınakları imha etmek maksadıyla icra edilmektedir.Operasyon, Hava Kuvvetleri uçakları, Kara Havacılık unsurları, SİHA/İHA ve Fırtına obüsleri ile desteklenmektedir.Operasyon planlandığı şekilde başarıyla devam etmektedir.”

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Hakurk bölgesinde yuvalanan teröristlere karşı başlatılan ‘Pençe Operasyonu’ harekatından elde edilen istihbarat sonucunda, 12 Temmuz akşamı Komando Tugayları “Pençe-2 Operasyon Planı” çerçevesinde, tespit edilen farklı bir bölgede bir harekât başlatmıştı.

AKAR: IRAK’IN KUZEYİNDE 654 TERÖRİST ETKSİZ HALE GETİRİLDİ

Bugün başlatılan Pençe 3 harekâtına ilişkin bilgi veren Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “Pençe-1’de 64, Pençe-2’de 16 olmak üzere son 8 ayda Irak’ın kuzeyinde 654 terörist etkisiz hale getirildi. Pençe-3 başarıyla devam ediyor” dedi.

Kaynak: MSB, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here