Suriye’nin Lazkiye şehrinde bulunan bazı hedefelerin Akdeniz üzerinden fırlatılan seyir füzeleri ile vurulduğu iddia edildi. Rusya Savunma Bakanlığı, Hmeymim üssü yakınlarında 14 askerle birlikte radardan kaybolan İl-20 tipi uçağın Suriye ordusunun S-200 savunma füzesiyle düştüğünü açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Hmeymim üssü yakınlarında 14 askerle birlikte radardan kaybolan İl-20 tipi uçağının Suriye ordusunun S-200 savunma sisteminden fırlatılan bir füzeyle vurulduğu belirtildi. Açıklamaya göre İsrailli pilotlar uçağı Suriye hava savunma sisteminin bulunduğu bölgeye sürükleyip kalkan olarak kullandı.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, “İl-20 uçağımız S-200 sistemi tarafından vuruldu” ifadesini kullanan Konaşenkov, uçağın İsrailli pilotların sorumsuzluğu yüzünden düştüğünü ifade etti.

Konaşenkov “İsrail tarafından yapılan bu provokasyonu düşmanca olarak nitelendiriyoruz. İsrail askerlerinin sorumsuz davranışı yüzünden 15 Rus askeri öldü. Bu kesinlikle Rusya-İsrail ilişkilerinin ruhuna aykırı” dedi.

Konaşenkov “İsrail hava kontrol sistemleri ve F-16 pilotları Rus uçağını görememiş olamaz, zira uçak 5 kilometre irtifadan sonra inişe geçmişti. Kasıtlı olarak bu provokasyonu yaptılar..” dedi. Konaşenkov, olanları değerlendirdiklerini ve İsrail’in bu eylemine gerektiği gibi karşılık verme hakkını ellerinde bulundurduklarını vurguladı.

Uçağı arama ve kurtarma çalışmalarına da devam ettiklerini kaydeden Konaşenkov, İsrail’in Lazkiye’de bir operasyon yapmayı planladığı konusunda Suriye’deki Rus güçlerine önceden bilgi vermediğini belirtti. Konaşenkov “Operasyonla ilgili önceden bilgi verilmedi. Uyarı, saldırıdan sadece bir dakika önce, ‘kırmızı hat’ üzerinden verildi. Bu sürede uçağın güvenli bir bölgeye çekilmesi mümkün değildi” dedi.

MOSKOVA İSRAİL ELÇİSİ RUSYA DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINA ÇAĞRILDI

İsrailli mevkidaşıyla telefon görüşmesi yapan Rusya Savunma Bakanı Şoygu, ” Suriye’de düşen Rus askeri uçağının ve ölen mürettabatın tüm sorumluluğu İsrail’e ait” ifadesini kullandı. İsrail’in Moskova Büyükelçisi, Rusya Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Rus uçağının Akdeniz’de Suriye rejimi tarafından düşürülmesiyle ilgili Kremlin’den de açıklama geldi.

Kremlin, “Uçağımızın düşürülmesinden endişeliyiz, durumu değerlendirip açıklama yapacağız” ifadesini kullandı. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Türkiye ve Rusya arasında varılan İdlib anlaşmasının, Suriye’nin geleceği açısından son derece önemli olduğunu belirterek, “Suriye’de düşen Rus uçağı bu anlaşmayı asla etkilemeyecek.” dedi.

NETENYAHU İLE PUTİN GÖRÜŞTÜ : UÇAĞIN DÜŞMESİNDEN SURİYE SORUMLU

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile Rusya Devlet Başkanı Vladamir Putin, Rus askeri uçağının Suriye’de düşürülmesi konusunu görüştü.

İsrail Başbakanlık ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Netanyahu’nun uçaktaki Rus askerlerinin hayatını kaybetmesinden dolayı İsrail halkı adına duyduğu üzüntüyü Putin’e ilettiği belirtildi.

Açıklamada, Netanyahu’nun İsrail ve Rus orduları arasında çatışmayı önlemek amacıyla 2015’te kurulan ortak mekanizmanın 3 yıldan uzun süredir her iki tarafın da ağır kayıplar vermesini önlediğini ve bu mekanizmanın devamının önemine dikkati çektiği aktarıldı.

Açıklamaya göre, İsrail Başbakanı, ülkesinin Rusya’ya ait askeri uçağın vurulmasına ilişkin elindeki tüm bilgileri Rusya ile paylaşmaya hazır olduğunu belirtti.

Netanyahu’nun, ‘Rusya’ya ait askeri uçağın vurulmasından Suriye yönetiminin sorumlu olduğunu’ vurguladığı kaydedildi.

Putin ise yaptığı açıklamada, “Suriye’de Rus uçağının düşürülmesi trajik olayların bir zinciri gibi görünüyor” ifadelerini kullanarak İsrail’i suçlamamıştı.

Başbakan Netanyahu’nun görüşmede ayrıca İsrail’in Suriye’deki İran varlığını önleme konusunda kararlı olduğunu dile getirdiği ifade edildi.

IL-20 tipi 14 personel taşıyan askeri uçak, Suriye kıyılarına 35 kilometre mesafede Akdeniz üzerinden Hmeymim üssüne geri dönerken radar ile bağlantısını kaybetmişti.

Reuters’a konuşan ABD’li bir yetkili, Washington’ın elektronik keşif görevi yapan, jet gücüyle dönen pervaneli IL-20 (Ilyushin Il-20) tipi uçağın, Moskova’nın müttefiki Suriye yönetimi tarafından düşürüldüğüne inandığını söyledi.

1244436330

Uçağın radardan çıktığı saatlerde,  uçağın döndüğü Hmeymim Üssü’nün yakınlarındaki Lazkiye’ye, Akdeniz’deki bir Fransız destroyerinden füze saldırısı düzenlendiği iddia ediliyor.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Fransa ordusunun sözcüsü, “Fransa güçleri bu saldırıyla olan iddiaları red ediyor…” açıklamasını yaptı.

Rus resmi haber ajansı Ria Novost da, ajansa açıklamada bulunan İsrail Savunma Bakanlığı basın biriminin, “Biz dışarıdan yapılan açıklamalara yorum yapmıyoruz..” dediğini yazdı.

Suriye ordusundan bir yetkili de Lazkiye’ye yapılan füze saldırısının denizden geldiğini söyledi. Yerel kaynaklar ise Humus ve Lazkiye ile sahil şeridindeki patlamaların füze saldırısı olduğunu iddia etti.

Suriye Hava Savunma sistemleri, Akdeniz üzerinden gelen seyir füzelerinin bir çoğunu hedefelerine varmadan önce vurmayı başardığı iddia edildi.

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI İL-20 UÇAĞININ DÜŞÜŞÜNÜ ANİMASYON İLE CANLANDIRDI

Rusya Savunma Bakanlığı Suriye’de düşen Rusya Hava Kuvvetlerine ait İl-20 uçağının düşüş anını 3D formatında animasyonla canlandırdı.

Animasyon videoda Rus keşif uçağı İdlib bölgesi üzerinde keşif yapıyor, sonrasında uçağın Hmeymim üssünden İsrail savaş uçaklarının bulunduğu tarafa çekildiği görülüyor. Görüntülerde Suriye ordusunun İsrail savaş uçaklarına yönelik yaptığı atışların İl – 20 uçağına denk geldiği ve uçağın denize düştüğü anlar yer alıyor.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, kurumun elinde İl-20 uçağının Suriye’de düşürülmesi ile ilgili 23 Eylül’de düzenlediği basın toplantısında sunulmuş olan belgeleri teyit eden, çürütülmeyecek verilerin bulunduğunu açıkladı.

Konaşenkov, “Basın toplantısında 17 Eylül’deki İl-20 kazası ve İsrail uçaklarının eylemleri ile ilgili sunulmuş olan dakika bazlı kronoloji, Suriye’deki çeşitli radar ve hava görüntüleme sistemlerinin havadaki durumun objektif kontrol verilerine dayanıyor..” diye konuştu.

İsrail tarafının Rusya Savunma Bakanlığı’na teslim etmiş olduğu verilerin de dikkate alındığını belirten Konaşenkov, “Sunulan bilgileri yanlış bir şekilde yorumlamaya ya da reddetmeye çalışanların dikkatini çekmek isterim, Rusya Savunma Bakanlığı’nın elinde, 17 Eylül’deki trajediyle ilgili basın toplantısında sunulan dosyaları teyit eden çürütülemeyecek başka veriler de bulunuyor…” ifadelerini kullandı.

ILYUSHİN IL-20 CASUS UÇAKLARI

ELINT (Elektronik İstihbarat) uçağı olan IL-20 (Ilyushin Il-20) gerçek zamanlı veri paylaşımı için çok çeşitli antenler, IR (Kızılötesi) Optik sensörler, bir SLAR (Yandan Görünen Hava Radarı) ve uydu iletişim ekipmanı ile donatılmıştır.

Rus casus uçağı IL-20 düzenli olarak Baltık bölgesindeki uzun menzilli keşif görevlerini yerine getiriyor. Uluslararası hava sahasında ‘ transponderi ‘ kapalıyken uçuyor; neredeyse tüm İstihbarat Gözetleme Keşifleri uçakları için standart bir uygulama olduğu belirtiliyor. Transponder kapanması nedeniyle 2004 yılının Mart ayında Il-20 ile İskandinav Havayolları SAS’a ait Boeing 737 tipi uçak burun buruna gelmişti.

Rusya tarafından Suriye’ye gönderilen IL-20 uçağı muhtemelen istihbarat toplama misyonlarını gerçekleştiriyordu. Uçak bölgedeki IŞİD militanlarının izleyerek yer tespiti yaptığı belirtilmişti.

Kaynak: Ajanlar, Sputnik,

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here