ABD Dışişleri Bakanlığı, altı adet P-8A Poseidon deniz gözetleme uçağı ve 64 Patriot hava savunma füzesinin (PAC-3) Güney Koreye satılması konusunda bir paket hazırlandığını açıkladı. Satışın senato tarafından onaylanmasının ardından gerçekleşeceği belirtildi.

Satışın toplam maliyetinin 2.6 milyar dolar olması bekleniyor. Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA) 13 Eylülde yaptığı açıklamada senatonun satışı onaylaması ile nihai müzakerelerin başlayacağını, miktarların ve maliyetlerin değişebileceği belirtildi.

Güney Kore Şubat ayında yaptığı açıklamada, Kuzey Kore denizaltılarında bulunan balistik füze tehditine karşı denizaltı savaşı (ASW) yeteneklerine sahip yeni deniz devriye uçaklarından tedarik edileceğini duyurmuştu.

Güney Kore hükümeti, İsveç’in Saab ve Avrupa’nın Airbus’ı tarafından sunulan Swordfish ve C295 MPA modelleri arasından ABD’nin P-8A Poseidon deniz gözetleme uçağını seçti.

Kore ordusu (ROK)  25 yılı aşkın bir süredir ABD’de üretilen P-3 Orion Deniz Gözetleme Uçağı’nı kullanıyor. Ordu yetkilileri P-3 Orion uçağı operatörlerinin P-8A Poseidon geçmekte zorlanmayacağını belirtiyor.

P-8A Poseidon deniz gözetleme uçağı, ABD Donanması, Hint Donanması (P-8I olarak) ve Kraliyet Avustralya Hava Kuvvetleri (RAAF) tarafından işletilmektedir. Kraliyet Norveç Hava Kuvvetleri (RNoAF) ve Kraliyet Yeni Zelanda Hava Kuvvetleri (RNZAF) tarafından da sipariş edildi.

G2WTTZKRQFFQTPGWMONLADIQWA

Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı (DSCA) tarafından 13 Eylül’de yapılan açıklamada, 501 milyon dolara 64 Patriot Gelişmiş Yetenek-3 (PAC-3) füzesinin alınacağı duyrulmuştu.

Talep edilen Patriotlarla birlikte 2 adet PAC-MSE Test Füzesi ve test programları kapsamında yayınlar, teknik dokümanlar, eğitim ekipmanı, yedek parçalar, personel eğitimi, mühendislik ve lojistik destek hizmetleri ilgili unsurların bulanacağı belitildi.

Ajansın açıklamasında, Kore Ordusunun (ROK) Füze savunma yeteneğini geliştirmek, toprak bütünlüğünü savunmak ve bölgesel istikrara yönelik tehditleri caydırmak için Patriot füze sistemini kullandığı vurgulandı.

Ayrıca savunma haberlerinde Güney Kore’nin 2015 yılında, Almanya’dan satın alınan PAC-2 sistemlerini yükseltmek için PAC-3 fırlatma modifikasyon kitleri sipariş ettiği bildirildi.

KORE DONANMASI F-35B LİGHTNİNG II UÇAKLARINI DEĞERLENDİRİYOR

Kore Cumhuriyeti, Dokdo Sınıfı amfibi taarruz gemilerinde F-35B Lightning II kullanımını değerlendiriyor.

Yonhap Haber Ajansı’nın haberine göre Kore Cumhuriyeti Donanması, DAPA (Defence Acquisition Program Administration)’nın elektronik savunma sistemi tedariki ve suüstü platformlarında F-35B Lightning II konuşlandırmayı değerlendiren ülkelerle ilgili bir kamuoyu açıklaması paylaştı.

f35

Açıklamada ayrıca Kore Cumhuriyeti’nin gelecekte amfibi gemilerinde F-35B konuşlandırmasına yönelik ön çalışmanın da bilgisi verildi.

Kore Cumhuriyeti, bir süredir Dokdo Sınıfı gemilere F-35B konuşlandırmayı düşünüyordu. Ancak uzmanlar, geminin uçuş güvertesinin iniş esnasında F-35B uçaklarının ekzos gazı sıcaklığına dayanamayacağı, bu yüzden de uçuş güvertesinin birtakım modifikasyonlara ihtiyaç duyduğunu belirtiyor. Ayrıca geminin baş kısmına eklenecek bir rampaya da gereksinim duyabileceği de belirtiliyor.

Kaynak: Ajanslar, Defense News, DW, C4Defence,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here