Afganistan İçişleri Bakanlığı, Taliban’ın her yönden başkent Kabil’e girmeye başladığını açıkladı.

Taliban’ın Kabile’e girmeye başladığı esnada ABD ordusu, başkentteki büyükelçiliğini tahliye ediyor. Görgü tanıkları Kabil’deki ABD diplomatlarını tahliye etmek için Büyükelçilik binasına CH-47 helikopteri indiğini belirtti.

Helikopterler ABD elçiliğinden havaalanına mekik seferlere başladı.

Taliban’ın kenti kuşatacağı ve ABD tahliyesi bitene dek bekleyeceği bildiriliyor. ABD’li yetkilileri, şu anda Kabil’de 50’den az ABD büyükelçiliği yetkilisi kalacağını açıkladı.

Taliban sözcüsü, Savaşçılar, Kabil sınır kapılarında bekleme, şehre girmeme talimatı aldığını açıkladı.

BBC, Taliban’ın Kabil’in merkezine ulaştığı ve hiçbir direnişle karşılaşmadığını bildirdi.

Al Jazeera televizyonuna göre, Afganistan meclis başkanı ve bazı parti liderleri Pakistan’a kaçmak zorunda kaldığını açıkladı.

AFGANİSTAN İÇİŞLERİ BAKANLIĞI: İKTİDARIN BARIŞÇIL TRANSFERİ OLACAK

Afganistan’da yerel Tolo TV’de yayımlanan bir videoda Afganistan İçişleri Bakanı, bir geçiş hükümeti için “iktidarın barışçıl transferi” olacağını söyledi.

Bakan, Kabil’e saldırının söz konusu olmayacağını ifade etti.

Associated Press haber ajansına göre, Afgan yetkili, Taliban müzakerecilerinin, iktidarın “devri” için hazırlık amacıyla Cumhurbaşkanlığı sarayına gideceğini söyledi.

Taliban, savaşçılarına Kabil kapılarında beklemeleri yönünde talimat verdiğini açıklamıştı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: AFGANİSTAN’DAN AYRILMAK İSTEYEN TÜRK VATANDAŞLARI ACİLEN TÜRKİYE’NİN KABİL BÜYÜKELÇİLİĞİNE BİLGİ VERSİN

Dışişleri Bakanlığı, Afganistan’dan ayrılmak isteyen Türk vatandaşlarının ivedilikle Türkiye’nin Kabil Büyükelçiliği’ne bilgi vermesini istedi.

Kabil Türk Büyükelçiliği, Taliban’ın başkenti alması ihtimaline karşı günlerdir planalama yaptığı bildirildi. Dün itibari ile elçilik personelinin Kabil Uluslararası Hava Limanı’nın askeri bölüme geçtiği, Büyükelçilik çalışmalarına Kabil’deki merkez binada değil, havalimanın askeri bölümde devam ettiği belirtildi. Elçiliğin çalışmaları güvenli bir şekilde yürütülmesi amacıyla ,Türk Askeri birliğinin güvenliğini sağladığı bölgeye geçtiği açıklandı.

DEVLET BAŞKANI EŞREF GANİ ÜLKEYİ TERK ETTİ

Afganistan’ın başkenti Kabil’e giren Taliban, “birkaç gün içinde barışçıl şekilde” ülkenin yönetimini devralmayı planladıklarını açıklarken Devlet Başkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk ettiği bildirildi.

Afgan haber ajansı TOLO, Devlet Başkanı Eşref Gani’nin ülkeyi terk ederek Tacikistan’a gittiğini öne sürdü. Ajans, iddiasını üst düzey bir İçişleri Bakanlığı yetkilisine dayandırdı. Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah, Facebook hesabından yayımladığı bir video ile iddiayı doğruladı. 

Cumhurbaşkanlığı, Reuters’a verdiği yanıtta, söz konusu iddia hakkında “güvenlik gerekçesiyle” bir yorum yapamayacaklarını kaydetmişti. Taliban’dan da, iddanın doğruluğunun araştırıldığı açıklaması gelmişti.

Bir süredir istifasını açıklayabileceği konuşulan Gani, bir video mesaj yoluyla güvenlik güçlerini Kabil’de nizamı ve adaleti sağlamaya çağırmıştı. Cumhurbaşkanı, kentte yağmalamaya müsamaha gösterilmeyeceğini kaydetmişti. 

Diğer yandan kentteki binlerce güvenlik mensubunun görevini terk ettiği, birçoğunun silah ve üniformasını dahi bıraktığı belirtiliyor. Kabil’in Taliban’ın kontrolüne geçmesinin arefesinde halk arasında paniğin giderek arttığı, bankalar önünde uzun kuyrukların oluştuğu kaydedildi. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here