Afganistan’da Taliban güçleri, bir haftadan az bir sürede 11. vilayet merkezini ele geçirmesi ve başkent Kabil’in yaklaşık 150 kilometre yaklaşması üzerine ABD, Kabil Büyükelçiliğinden personelin tahliyesi için ülkeye yaklaşık 3 bin, İngiltere de vatandaşlarının tahliyesi için 600 asker göndereceğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price gazetecilere verdiği demeçte, Büyükelçiliğin Afganistan’daki mevcudiyetinin güvenlik durumu nedeniyle azaltıldığını ve sadece bulunması zaruri kişilerin kalacağını söyledi.

Price, “Bu terk etmek değil. Bu bir tahliye değil. Bu toptan çekilme değil. Bu, sivil ayak izimizin boyutunun azaltılması” dedi.

Pentagon Sözcüsü John Kirby, ABD güçlerinin bir veya iki gün içinde Kabil’de olacağını ve havaalanında konuşlanacağını söyledi.

ABD Kabil Büyükelçiliği de bugün Amerikan vatandaşlarına ülkeyi terk etmeleri çağrısını yineledi. Elçiliğin internet sitesinde yayımlanan açıklamada, ABD vatandaşlarının derhal, bulabilecekleri ticari uçuşlarla Afganistan’ı terk etmeleri istendi.

Ülkeye gönderilecek olan İngiliz askeri personelin, İngiltere vatandaşlarının yanı sıra Afgan personel ve tercümanların yer değiştirebilmesi için koruma ve lojistik destek sağlayacağı belirtiliyor.

Cuma günü İngiltere Dışişleri Bakanlığı tüm İngiliz vatandaşlarına ülkeyi terk etmelerini tavsiye etmişti.

Ülkede halen 4 bin İngiliz vatandaşının olduğu tahmin ediliyor.

Taliban güçleri, Perşembe günü önce başkent Kabil’in yaklaşık 150 kilometre güneybatısındaki stratejik açıdan önemli ve Gazni vilayetinin merkezi Gazne kentini ele geçirdi.

Gazne, Kabil-Kandahar yolu üzerinde ve güneyde Taliban’ın güçlü olduğu yerlerle başkent Kabil arasındaki bağlantıyı sağlıyor.

Kentin ele geçirilmesinin, Taliban’ın başkent Kabil’i alma olasılığını güçlendirdiği şeklinde yorumlar yapılıyor.

Gazne Valisi Mohammad Daud Laghmani, Taliban’ın eyalette kontrolü sağlaması sonrası Kabil’e kaçtı.

Kaynak: Ajanslar, BBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here