ABD ve uluslararası biriliklerin Afganistan’dan çekilmeye başlamasının ardında Afgan askerleri ile Taliban arasında çatışmalar başladı. Tacikistan’a bağlantı sağlayan ana geçidi ele geçirmek için Taliban’ın başlattığı saldırılar sonrasında 1000’den fazla Afgan askeri Tacikistan’a kaçtığı bildirildi.

Taliban kuzey Afganistan’da birkaç gündür büyük saldırı başlattı. Tacikistan’ın ulusal güvenlik komitesi tarafından yapılan açıklamada, Pazartesi günü gece boyunca Taliban ile süren çatışmalardan sonra 1.037 Afgan hükümet askerinin “hayatlarını kurtarmak için” Tacikistan’a sığındığı belirtildi.

Komite açıklamasında, ” İyi komşuluk ilkesi dikkate alınarak ve Afganistan’ın içişlerine karışmama pozisyonuna bağlı kalarak, Afgan hükümet güçlerinin askeri personelinin Tacik topraklarına girmesine izin verildi “ ifadeleri yer aldı.

Şu anda Tacikistan-Afganistan sınırındaki durumun Tacik sınır muhafızlarının kontrolü altında olduğu vurgulandı.

Taliban’ın yaptığı açıklamada, Afganistan’ın kuzeydoğusundaki Tacikistan sınırındaki Badakhshan eyaletinin altı ilçesinin “tam kontrolünü” ele geçirdiğini söyledi.

Taliban’ın Afganistan bir çok bölgesini ele geçirmesi, ABD ve uluslararası birliklerin Eylül ayında ülkeden çekilmesini tamamlamasıyla Afgan ordusunun çökeceği korkusunu artırıyor.

MOSKOVA: TACAKİSTAN’A EK ASKER GÖNDERMEYE HAZIRIZ

Rusya Dışişleri Bakan yardımcısı Andrei Rudenko, Rusya’nın Tacikistan’daki askeri üssü Afganistan sınırını güvence altına almak için tam donanımlı olduğunu, gerekirse Moskova’nın üssü korumak için ekstra önlemler alabileceğini söyledi.

Öte yandan Tacik Devlet Başkanı Emmali Rakhmon’un, 1000’den fazla Afgan güvenlik personelinin Taliban saldırılarının ardından sınırı geçmeleri üzerine, Afganistan sınırını güçlendirmek amacıyla 20.000 yedek askerin seferber edilmesini emrettiği bildirildi.

C SAVUNMA DERGİ HAZİRAN SAYISI

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here