Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin Devlet Başkanı’nın Ordu yetkilileri ile bir araya gelmesinin ardından Tayvan Boğazı’ndaki gerilimin bir basamak daha arttığını söyledi. Tayvan Hava Kuvvetleri 28 Kasım Pazar günü ADIZ (air defense identification zone) olarak bilinen hava savunma bölgesine 27 uçakla ihlal ettiğini bildirdi.

Bakanlık açıklamasında Çin hava gücünün, 18 savaş uçağı, beş nükleer yetenekli H-6K bombardıman uçağı ve alışılmadık bir şekilde bir Y-20 havadan yakıt ikmali uçağı içerdiğini söyledi. Gösterilen haritaya göre bombardıman uçakları ve altı savaş uçağı, Tayvan’ın güneyini Filipinler’den ayıran Bashi Kanalı’na, ardından Pasifik’e doğru uçtu ve Çin’e geri döndü.

Çin hava grubu içerisinde yakıt ikmal uçağının eşlik etmesi, kısa menzilli savaş uçaklarının yakıt ikmali yaptığı anlamına geliyor.

Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin uçaklarını uyarmak ve izlemek için savaş uçaklarını gönderdiklerini ve hava savunma sistemlerini aktif hale getirerek çin uçaklarını izlemeye aldığını söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Tayvan Hava Kuvvetleri, Türkiye’nin de talep ettiği F-16V savaş uçaklarını operasyonel hale getirdiğini açıklamıştı.

Çin devlet medyası, Başkan Xi Jinping’in 28 Kasım Pazar günü ülkenin üst düzey yetkilileriyle silahlı kuvvetlerini nasıl daha da güçlendirileceğini tartışmak üzere üç günlük bir toplantı düzenlediğini bildirmişti.

Tayvan bir yıldan beri Çin hava kuvvetleri’nin adanın yakınındaki, genellikle hava savunma bölgesinin güneybatı kesiminde Tayvan kontrolündeki Pratas Adaları yakınından geçmesinden rahatsız olduğunu açıklıyor. Tayvan Hükümeti, Çin’in ulusal gününü kutladığı 1 Ekim tarihinden bu yana yaklaşık 150 Çin askeri uçağının ADIZ (air defense identification zone) olarak bilinen hava savunma bölgesi ve daha geniş bir alanı ihlal ettiğini belirtiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here