Tayvan Hava Kuvvetleri envanterine katılan en son versiyon F-16V savaş uçakları tam operasyonel kabiliyete ulaştığını Kasım 2021’de açıklamasının ardından, bugün yaşanan kazada bir F-16V uçağı deniz düştüğü ve pilotun kayıp olduğu açıklandı.

Arama Kurtarma faliyetlerine havadan ve denizden devam dereken, F-16V savaş uçakları eğitimlerinin askıya alındığı bildirildi.

Tayvan’ın batısındaki Chiayi Hava Üssü’nden bugün yerel saatle 15:26’da eğitim için havalanan tek kişilik F-16’nın üssün yaklaşık 14,5 mil batısında, Dongshi açıklarında denize düştüğü belirtildi. Pilotun Shuixi kıyı şeridi üzerinde 20 mm M61 Vulcan topunun ateşlenmesini içeren bir eğitim gerçekleştiriyordu.

Chiayi Hava Üssü’nde konuşlanan 21.Taktik Filoya bağlı 6650 seri numaralı F-16 uçağı modernizasyon kapsamında F-16V standardına yükseltilmişti.

Tayvan Hava Kuvvetleri envanterine katılan en son versiyon F-16V savaş uçakları tam operasyonel kabiliyete ulaştığını geçen Kasım ayında açıklamıştı.Tayvan, modernize edilen F-16V Block 72’leri operasyonel olarak sahaya çıkaran ilk ülke oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here