Baykar Savunma Şirketi Genel Müdürü Haluk Bayraktar, 7 Mayıs’ta düzenlenen çevrimiçi etkinlikte Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG Anadolu’nun pistinde bulunan TB-3 Bayraktar İnsansız Hava Aracı (İHA) görüntüsünü paylaştı.

Görüntünün TCG Anadolu’dan TB-3 Bayraktar’ın kalkış ve iniş konseptini gösterdiğini belirten Bayraktar, yaklaşık 1200 kilogram ağırlığında olacak yeni bir İHA üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir tarafından Mart ayında yapılan açıklamada, Bayraktar TB2 SİHA sistemlerinin özel bir varyantının TCG ANADOLU’ya konuşlandırılacağını söylemişti. Demir açıklamasında, “Anadolu’ya iniş/kalkış yapan İHA, onun için özel tasarlanan TB2’ler ve diğer sabit kanatlı platformlar söz konusu. Anadolu’yu SİHA gemisi yapmak gündemde.” ifadelerini kullandı. 

Geçtiğimiz günlerde Habertürk yayınına katılan Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir TCG Anadolu son durumu hakkındaki değerlendirmesinde, “HÜRJETİ TUSAŞ’la konuştuk. Onu acaba gemiye iniş kalkış yapabilen bir şey yapılabilir mi konusu çalışılıyoruz” şeklinde konuştu.

TCG Anadolu’nun 2022’de Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda hizmete girmesi bekleniyor.

Grafik: C Savunma Dergisi Nisan sayısı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here