MİLGEM projesi kapsamında üretilen 4. ve son Ada sınıfı korvet gemisi TCG KINALIADA (F-514) Deniz Kuvvetleri Komutanlığına törenle teslim edildi. Pakistan MİLGEM projesinin birinci gemisinin saç kesim törenide İstanbul Tersanesi Komutanlığı’nda gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen törende deniz testlerini bitiren TCG KINALIADA (F-514) korveti Deniz Kuvvetleri Komutanlığına teslim edildi.Pakistan milli marşı ve İstiklal Marşı’nın okunması ve protokol konuşmalarıyla başlayan törende, MİLGEM, Kınalıada korveti ve Pakistan MİLGEM korvet projesi hakkında bilgi verildi.

Konuşmaların ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, kask, kaynakçı eldiveni ve gözlük takarak, Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanı Zafar Mahmood Abbasi ile birlikte Pakistan MİLGEM korvet projesi 1. gemisinin ilk kaynağını yaptı.

TCG KINALIADA Korvetin en büyük özelliği üzerinde Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve HAVELSAN A.Ş. mühendislerince geliştirilen Ağ Destekli Veri Entegre Savaş Yönetim Sistemi ADVENT-SYS bulunması, diğer bir özelliğide Türkiye’nin yerli imkanları ile ürettiği ATMACA Anti-Gemi füzesinin konuşlanmasıdır. Ayrıca ATMACA füzeleri Meteksan Savunma’nın KEMENT projesi ile “Ağ Merkezli Harp” özelliğide bulunuyor.

ADA sınıfı gemilerden ilki olan TCG HEYBELİADA  (F-511) 27 Eylül 2011, ikinci gemi TCG BÜYÜKADA (F-512) 27 Eylül 2013, üçüncü gemi TCG BURGAZADA (F-513) 04 Kasım 2018 tarihinde projenin son gemisi TCG KINALIADA (F-514) 29 Eylül 2019’da hizmete girdi.

MİLGEM projesinin ikinci fazı olan ve 4 adet fırkateyn tipi savaş gemisinin üretilmesini kapsayan “İSTİF (İ) Sınıfı Fırkayteyn” projesi kapsamında inşası devam eden projenin ilk gemisi TCG İSTANBUL (F-515) Fırkateyni, denize inmeye hazırlanıyor.

TCG İSTANBUL’un inşa faaliyetlerinin yüzde 50 oranında tamamlandığı, TCG KINALIADA’nın teslim töreni esnasında TCG İSTANBUL’un denize indiriliş töreninin icra edilmesi bekleniyordu, fakat gerçekleşmedi.  

ADA sınıfı korvetlerin dördüncüsü ve sonuncusu olan TCG Kınalıada 99,75 metre boyunda ve 14,4 metre genişliğinde olup su üstünde 29 deniz milinin üzerinde sürat yapabiliyor.

TCG Kınalıada Korveti, su üstü harbi, deniz altı savunma harbi, hava savunma harbi, keşif gözetleme, komuta kontrol ve asimetrik  savunma harbi görevlerini icra edebiliyor.

MİLGEM Savaş Sistemi üçüncü ve dördüncü gemi projesi kapsamında silah ve füze sistemleri, sualtı ve su üstü sensörler, kendini koruma sistemleri, elektronik harp sistemleri, savaş yönetim sistemi, dahili-harici muhabere sistemlerinin tedariki/geliştirmesi ve bu sistemlerin gemiye entegrasyonu yer alıyor.

Kaynak: SSB, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here