Bu yıl 4. kez kapılarını misafirlere açan Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, gerçekleştirilen kapanış töreniyle sona erdi. TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, “TEKNOFEST 2022’yi, ulusun kahramanlık destanının başlangıcı olan Samsun’da düzenleyeceğiz” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, kapanış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’yi sadece teknolojiyi kullanan değil, geliştiren, üreten ve ihraç eden bir ülke konumuna getirmek için gayret ettiklerini belirterek, TEKNOFEST’in de milli teknoloji hamlesi vizyonuyla hayata geçirdikleri uygulamalardan biri olduğunu söyledi.

T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı ve TEKNOFEST Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, festivali büyük bir coşkuyla ve şenlik havasında tamamladıklarını ifade etti.

Bir kez daha milletin sevdasına kavuşmak için yüz binlerle kişinin TEKNOFEST’te buluştuğunu aktaran Bayraktar, ” Her yıl olduğu gibi yine büyük bir umutla doğduk diyebilirim. Ülkemizin yarınlarını oluşturacak genç şampiyonlarıyla ve onların projeleriyle tanıştık. Sayın Cumhurbaşkanımız, ülkemizin gururu Aziz Sancar hocamız ve tüm devlet erkanı festivale geldi.” diye konuştu.

Bayraktar, “TEKNOFEST 2022’yi, milli mücadele meşalesinin yandığı, bir ulusun kahramanlık destanının başlangıcı olan Samsun’da düzenleyeceğiz” ifadelerini kullandı.

TEKNOFEST, BU YIL İLKLER İLE KAPILARINI AÇTI

Atatürk Havalimanın’da 21 Eylül’de başlayan festivalde Türkiye’de üretilen İnsansız Hava Araçları (İHA) AKINCI ve BAYRAKTAR TB2 ile GÖKBEY helikopteri ilk kez halka açık uçuş gösterisi gerçekleştirdi.

Bu yıl dördüncü kez kapılarını açan TEKNOFEST yüzbinlerce katılımcıya Türkiye’nin en yeni havacılık ürünlerini görme fırsatı sundu.

TEKNOFEST her yıl olduğu gibi yine uçuş gösterileri öne çıktı. İlk gösteride Emniyet Havacılığın üzüm salkım ekibine iki ATAK helikopteri birbirinden özel hareketleriyle eşlik etti. Ardından Jandarma Havacılığın çelik kanatları gökyüzünde yerini aldı. İki helikopter havada adeta dans etti.

Daha sonra Türk Hava Kuvvetleri’nin dünyaca ünlü ekibi SOLO TÜRK iki uçağı ile birlikte gösteri gerçekleştirdi.

Ayrıca Türk Yıldızları ekibide izleyicilere heyecan dolu anlar yaşattığı festivalde, en özel gösterisine ilk kez halka açık alanda uçuş yapan Bayraktar AKINCI, Bayrakta TB2, HÜRKUŞ ve GÖKBEY imza attı. AKINCI ve HÜRKUŞ birlikte uçarken, GÖKBEY’e ATAK helikopteri eşlik etti.

Son dönemde başarılı görevler gerçekleştiren Bayraktar TB2 ise uçuş yapan hava araçları görüntüsünü dev ekrandan izleyiciler ile paylaştı. 2019 yılındaki TEKNOFEST’de SU-30 savaş uçaklarından oluşan ‘ Rus Şövalyeleri ‘ katılmıştı. Bu yıl festivalde Azerbaycan Hava Kuvvetleri filosundaki MİG-29 savaş uçağı hünerlerini sergiledi.

Azerbaycan Hava Kuvvetleri filosundaki MİG-29 savaş uçağı festivalde gösteri uçuşu yaptı

TEKNOFEST’de bir çok hava aracı statik alanda sergilendi. Türk Havacılık Uzay Sanayii TUSAŞ, en fazla hava aracı ile katılan firma oldu. Şirketin ürettiği ATAK, ATAK II, GÖKBEY helikopterleri, ANKA İnsansız Hava Aracı, eğitim uçakları HÜRKUŞ ve HÜRJET ile Milli Muharip Uçak (MMU) ziyaretçiler tarafından yakından izlendi.

BAYKAR Savunma ise İnsansız Hava Araçları AKINCI ve Bayraktar TB2 ile uçan taksi CEZİRE’yi tanıttı. Deniz Kuvvetleri, Sahil Güvenlik ve Hava Kuvvetleri filosundaki uçak ve helikopterlerde statik alanda sergilendi.

TEKNOFEST, bir çok şirketin ürünlerini sergilediği önmeli bir alan, ASELSAN ve ALTINAY ortaklığı ile kurulan DASAL havacılıkta festivalde en yeni ürünleri ile yer aldı. DASAL’ın geliştirdiği ALBATROS Kargo İHA’sı Otonom uçuş özelliğine sahip, 50 kilogram faydalı yük ile 40 dakika havada kalabiliyor. Bu yıl içerisinde 150 kilogram faydalı yük taşıyabilen versiyon ile de uçuş denemeleri gerçekleştiriliyor.

ERİN Motor ise yeni geliştirdiği insansız hava aracı motorunu ziyaretçilerini sundu. Şirketin ARGE merkezi tarafından ilk kez geliştirilen iki zamanlı iki silindirli insansız hava aracı motoru sergilendi.

İkiyüz binden fazla öğrencinin başvurduğu festival bir çok yarışmayada ev sahipliği yaptı. ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN gibi savunma sanayii firmaları katılımcılar arasındandaydı. Yurt dışından ise Endonezya ve Azerbaycan kendi ürünleri ile festivala katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here