COVID-19 nedeniyle bir yıl ertelenen ‘Airshow China 2021’ 13.Uluslararası Havacılık fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı. Fuar, 28 Eylül – 3 Ekim 2021 tarihleri ​​arasında Zhuhai uluslararası hava gösteri merkezinde gerçekleştirilecek.

Çin savunma sanayii yeni ürünleri J-16D elektronik harp uçağı, yüksek irtifa İnsansız Hava Araçları WZ-7 ve WZ-8 fuarın açık hava statik alanında sergileniyor. Çin’in J-16 savaş uçağının elektronik savaş varyantı olan J-16D Airshow China’da ilk kez görücüye çıkacak.Radar ve iletişim sistemleri dahil olmak üzere düşman elektronik ekipmanlarını bozmak için kullanılacak uçağın, kanatlarındaki iki büyük elektronik savaş podu bulunuyor. J-16’ların kokpitin önündeki orijinal kızılötesi arama ve izleme sensörünü de iptal edildiği, çünkü asıl görevinin artık havadan havaya muharebe olmadığını belirttildi.

J-16D elektronik harp uçağı Fuarın Statik alanında sergileniyor.

Çin’in en büyük İnsansız Hava Araçlarında bir olarak gösterilen WZ-7, sınır keşif ve deniz devriyesi gibi uzun süreli dayanıklılık gerektiren görevlerde kullanılacağı belirtildi.

Kod adı ‘Soar Dragon’ olarak bilinen WZ-7 İHA’sı fuarın statik alanında sergileniyor.

Çin Devlet Havacılık Endüstrisi Kurumu’nun (AVIC) sergi salonunda, ” 20 ” uçak ailesinin ölçekli modelleri, J-20 beşinci nesil çift motorlu hayalet avcı uçağı, Y-20 büyük nakliye uçağı ve Z-20 kamu hizmeti helikopter, GJ-11 gizli silahlı keşif uçağı modeli büyük bir döner platform üzerinde sergileniyor.

Çin’in ikinci hayalet savaş uçağı FC-31’in salonun girişine yakın bir yerde bulunan modeli birçok medya kuruluşunun ilgisini çekiyor. AVIC genel müdür yardımcısı Zhou Guoqiang Pazar günü bir grup gazeteciye verdiği demeçte, adları “20” olmasada GJ-11 ve FC-31’in “20” uçak ailesinin kilit üyeleri olduğunu söyledi.

China Shenyang Aircraft Corporation (SAC) tarafından geliştirilen FC-31 / J-35 kokpit görüntüsü ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Fuarın açılış töreninde J-20 bir gösteri uçuşu gerçekleştirdi.Askeri gözlemciler, J-20’nin önceki uçuşlarına kıyasla daha cüretkar ve zorlu hamleler yaparak, ithal Rus motorları yerine yurt içinde geliştirilen motorlarla olağanüstü manevra kabiliyetini sergiledi.

WS-10 Taihang Turbofan motorunun yeni bir versiyonu Aero Engine Corporation of China’nın standında sergileniyor.

Çin devleti silah firmaları, uçakların yanı sıra, deniz silahları ve ana muharebe tankları, zırh araçları, topçular, uzun menzilli roketatarlar, füzeler ve insansız deniz savaş araçları dahil olmak üzere bir çok yeni ürünü sergiliyor.

China North Industries Group Corporation Limited (NORINCO) ve China South Industries Group’un sergi salonunda, insansız sistemler, tüm arazi mobil sentetik tabur sistemi, bireysel savaş ekipmanları, terminal savunma muharebe sistemi, hassas mühimmat ve kara araçları sergileniyor.Ayrıca VT4 tankı, hafif VT5 ve 8×8 zırhlı tank VN1 gibi 30’dan fazla kara ekipmanı türü fuarda sergilenecek.

NORINCO sergi salonunu sözcüsü Li Heng, VT4 ve VT5 tanklarının uluslararası pazarda yıldız ürünler olduğunu ve VN-16’nın dünyanın en gelişmiş amfibi zırhlı aracı olduğunu söyledi. VN-16’nın sudaki hızı saatte 25 kilometreye ulaşabiliyor ve 4 deniz durumunda güvenle hareket edebiliyor.

Halk Kurtuluş Ordusu ve Halkın Silahlı Polisi için yeni nesil bir hizmet tüfeği olarak Norinco tarafından tasarlanan ve üretilen yeni QBZ-191 otomatik tüfek fuarda sergileniyor. Tüfek ilk olarak 2019’da Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 70. yıldönümünü kutlamak için Pekin’deki askeri geçit töreninde halka gösterilmişti.

China State Shipbuilding Corporation Limited dahil olmak üzere bazı şirketler, modüler ve entegre tasarımlara sahip ihracat için üretilmiş JARI-USV İnsansız Deniz Aracı’nı (İDA) sergiliyor.Gemi sadece 15 metre uzunluğa ve 20 ton deplasmana sahip, üzerinde taşıdığı aşamalı dizi radar sistemi, dikey fırlatılan füzeler ve torpidolar sayesinde, hava savunma, gemi karşıtı ve denizaltı karşıtı misyonlarını gerçekleştirebiliyor.

China Aerospace Science and Industry Corporation, tek bir fırlatma ünitesinden dört farklı tipte füze fırlatabilen HT-1E gemi tabanlı dikey fırlatma sistemini tanıtıyor.

China First Heavy Industries, küçük yüzey gemileri için tasarlanmış tek namlulu 76 mm güverte silahı sergileyecek.

Analistler, Airshow China’nın her türlü silah ve teçhizatı sergileyerek, kapsamlı bir savunma fuarı haline geldiğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here