STM Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ’nin Teknolojik Düşünce Merkezi (STM Thinktech) tarafından düzenlenen “Terörle Mücadelede Yeni Oyuncu: Yapay Zeka” paneli, bugün Sheraton Ankara’da başladı.

STM Genel Müdürü Murat İkinci’nin açılış konuşmasıyla başlayan etkinliğe, Savunma Sanayi Başkanı (SSB) Prof. Dr. İsmail Demir, Genelkurmay Genel Plan Prensipler Başkanı Hava Tümgeneral Reha Ufuk Er, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, TÜBİTAK BİLGEM Başkanı Prof. Dr. Hacı Ali Mantar ve Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ersel Aydınlı katıldı.

SSB Başkanı Demir, terörle mücadelede en önemli konunun istihbarat, ardından elde edilen bilgilerin nasıl işleneceği ve nasıl saklanacağı olduğunu söyledi. Demir, “Askeri kabiliyetlerin ve ülke güvenliğine dair stratejilerin gelişimi teknolojiyle doğrudan bağlantılıdır.” dedi.

Demir konuşmasına şöyle devam etti: “Askeri kabiliyetlerin ve ülke güvenliğine dair stratejilerin gelişimi teknolojiyle doğrudan bağlantılıdır. Stratejik, ekonomik ve teknolojik öngörü yetisi bir arada kullanıldığı zaman modern ihtiyaçlara yanıt verebilen bir savunma kapasitesinin inşası da mümkün olur. Bu açıdan bakıldığında STM, ThinkTech Düşünce Merkezi ile Türkiye’nin savunma gücüne ve ülke güvenliğine yönelik öngörülere önemli bir katkı sunacaktır.”

Yapay zekada ulusal stratejinin belirlenmesi için altyapı çalışmalarının devam ettiğini belirten Demir, “Büyük veriyi alıp, simülasyon programları geliştirildiğinde olaylar gerçekleşmeden önce yüzlerce, binlerce benzer olay çeşitli parametreleri değiştirilerek görülebiliyor. Bu konuda Havelsan ve STM’nin çalışmaları var. Büyük veri de bu konuda çok önemli. Yapay zekada büyük verinin nasıl analiz edileceği, hangi yöntemlerle harekete geçirileceğiyle ilgili yüzlerce yöntem oluşturulabiliyor. Donanım kısmının da gözden kaçırılmaması gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Demir ayrıca, güvenlik güçlerinin ihtiyaçları kapsamında 40 adet KARGU Vurucu İHA’nın kabulünün gerçekleştiğini söyledi.

Panelde konuşan Genelkurmay Genel Plan Prensipler Başkanı Hava Tümgeneral Reha Ufuk Er, Türkiye’nin her gün savaşta olduğunu ve mükemmellik beklemeden muharebenin gerektirdiği, istihbarat, lojistik gibi her alanda robotik teknolojilere acilen ihtiyaç duyduklarını belirtti.

Kaynak: Ajanslar, STM, C4 Defence,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here