TOLUN güdümlü mühimmatı çoklu hedeflere karşı başarıyla test edildi

0
50

ASELSAN tarafından geliştirilen TOLUN güdümlü mühimmatı, F-16 savaş uçağına entegre edilen SADAK-4T Salan Sistemi’nden çoklu hedeflere karşı başarıyla test edildi. Bu test, Hava Kuvvetleri’ne önemli bir yetenek kazandıracak.

Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün, “Çelik kanatların vurucu gücü ASELSAN #TOLUN görev başında.#SADAK-4T Salan Sisteminden #TOLUN Mühimmatlarıyla çoklu hedeflere yapılan atış ile Hava Kuvvetlerimize kazandıracağımız kuvvet çarpanı bir yeteneği başarıyla test etmiş olduk. Kahraman pilotlarımızı ve mühendislerimizi tebrik ederiz.” ifadelerini kullandı. 

ASELSAN tarafından geliştirilen TOLUN, hava platformlarından atılabilen, sert ve yumuşak kara hedeflerine karşı kullanılabilen, GPS/INS güdümlü bir mühimmattır. SADAK-4T ise TOLUN ve TOLUN-IIR mühimmatlarının muharip savaş uçakları ve SİHA platformlarında güvenli taşınmasını ve atılmasını sağlayan bir sistemdir. SADAK-4T, 4 adet TOLUN (Minyatür Bomba) taşıyabilen, F-16 uçağının iki istasyonuna takılarak bir sortide 8 farklı hedefe saldırı imkânı sağlar.

2 Aralık 2022 Cuma günü, Bayraktar AKINCI TİHA, Tekirdağ, Çorlu Bayraktar AKINCI Uçuş Eğitim ve Test Merkezi’nden gövde altında taşıdığı 4 adet TOLUN Minyatür Bomba ile havalandı. Konya, Karapınar Atış Test ve Değerlendirme Merkezi’nde gerçekleştirilen atış testinde, TOLUN Minyatür Bomba, 26.000 feet irtifadan 30 kilometredeki hedefini tam isabetle vurarak ilk defa bir insansız hava aracı platformunda test edildi.

TOLUN, Türk Hava Kuvvetlerinin SEAD/DEAD (Hava Savunma Sistemlerinin Bastırılması/Hava Savunma Sistemlerinin Yok Edilmesi) kabiliyetini çok daha ileri seviyeye çıkaracak bir ürün. ABD tarafından üretilen GBU-39 Small Diameter Bomb (SDB)’nin muadili olan TOLUN, düşük ağırlığı ve tasarımı sayesinde  takıldığı platformda yüksek adetlerde taşınabilmesi amacıyla geliştirildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here