Beyaz Saray yakınlarında toplanan protestocuları polis biber gazı ve plastik mermiyle uzaklaştırırken, ABD Başkanı Donald Trump “ayaklanma ve kanunsuzlukla” mücadele için gerektiği kadar Ulusal Muhafız görevlendirileceğini açıkladı.

Trump, “Her valiye, caddelere hükmedebilmek için yeterli sayıda Ulusal Muhafız konuşlandırmalarını önerdim. Eğer şehirler ve eyaletler yaşayanların hayatlarını ve mallarını korumak için harekete geçmeyi red ederse, ben hızla ABD ordusunu konuşlandıracağım, böylece sorunu onların yerine çözmüş olacağım” dedi.

Trump, ”Washington’da isyan, yağma ve kontrolsuzca süren yakıp yıkmaya karşı binlerce askeri ve sivil polis görevlendiriyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının başında George Floyd’un ölümüyle ilgili adaletin sağlanması sözünü veren Trump, protestoların geldiği noktayla ilgili ise “Bunlar barışçıl protestolar değil, bunlar ülke içi terör” ifadesini kullandı.

Trump, “Ben sizin kanun ve nizam başkanınızım ve barışçıl protestoların destekçisiyim. Ancak son günlerde, ulusumuz profesyonel anarşistler, şiddet yanlısı çeteler, kundakçılar, yağmacılar, suçlular, isyancılar, Antifa ve diğerleri tarafına çekildi” dedi.

Trump konuşmasının ardından Beyaz Saray’ın karşısındaki Lafayette Parkı’nın karşısında yer alan St. John’s Episcopal Kilise’ne gitti ve fotoğraf pozu verdi.

Lafayette Parkı’nda toplanan protestocular, Trump’ın konuşmasından hemen önce biber gazı ve plastik mermiyle alandan çıkarılmıştı.

Kaynak: BBC

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here