AS532 Cougar helikopteri Amfibi gemilerin helikopterleri pistine iniş kalkış eğtimleri icra etti.

Milli Savunma Bakanlığı, Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemimiz ANADOLU için hazırlıklar kapsamında Amfibi Görev Grup Komutanlığının Harekâta Hazırlık Eğitimlerinin devam ettiğini açıkladı.

Bakanlığın açıklamasında, “Envantere girecek Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemimiz ANADOLU için hazırlıklar sürüyor. Amfibi Görev Grup Komutanlığının Harekâta Hazırlık Eğitimleri kapsamında çıkarma gemilerimiz, Amfibi Deniz Piyade Tugayı ve Kara Kuvvetleri helikopterleri ile müşterek eğitimler icra etti.” ifadeleri yer aldı.

Bakanlık tarafından servis edilen fotoğraflarda Türk Deniz Kuvvetleri LST (Landing Ship Tank) tipi TCG BAYRAKTAR (L-402) ve TCG SANCAKTAR (L-403) Amfibi gemileri, Kara Kuvvetlerine bağlı T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, AS532 Cougar helikopteri, Deniz Kuvvetlerine bağlı SH-70 Helikopterleri müşterek eğitimler gerçekleştirdiği görülüyor.

Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemimiz TCG ANADOLU Şubat 2020’de liman test hazırlıkları kapsamında cep rıhtımına alınmıştı. HAVELSAN’ın tasarladığı Gemi Bilgi Dağıtım Sistemi’nin (GBDS) Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi TCG ANADOLU’ya monte edilmek üzere Haziran 2020’de teslim edildi. Milli imkanlarla geliştirilen ve platformun kalbi olarak da nitelendirilen GBDS, tüm platform ve zaman verilerini ihtiyaç sahibi sistemlere yüksek performansla, gerçek zamanlı ve hassas olarak sunuyor.Sahip olduğu analog ve sayısal sergileme birimleri ve göstergeler gemideki veri trafiğini canlı olarak kontrolünü ve izlenmesini sağlıyor.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Mart ayında katıldığı bir televizyon programında, İHA platformları değerlendirildiğini,  “HÜRJETİ TUSAŞ’la konuştuk. Onu acaba gemiye iniş kalkış yapabilen bir şey yapılabilir mi konusu çalışılıyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here