Rusya’nın desteklediği ve bizzat kontrol ettiği Rejim unsurları TSK’nın envanterinde bulunan SİHA’lar ile vuruluyor.SİHA’lar tarafından imha edilen yüzlerce aracın görüntüleri yayınlandı.

Milli Savunma Bakanlığı, ”İdlib’de 33 kahraman silah arkadaşımızı şehit verdiğimiz, 32 kahraman silah arkadaşımızın da yaralandığı hain saldırı sonrasında uçak, SİHA ve kara ateş destek vasıtalarımızla derhal 200’den fazla rejim hedefi ağır şekilde ateş altına alınmıştır.” İfadelerini kullandı.

Açıklama şöyle devam etti:”Bu atışlar sonucunda 5 helikopter, 23 tank, 10 zırhlı araç, 23 çeşitli cins ve çapta top ve obüs, 5 mühimmat kamyonu, bir SA-17,  bir SA-22 hava savunma sistemi, 3 mühimmat deposu, 2 malzeme deposu, bir karargâh binası ve 309 rejim askeri etkisiz hale getirilmiştir.“

Milli Savunma Bakanlığı SİHA görüntülerini yayınladı
…………………………………………………………………….

Yayınlanan görüntülerden en dikkat çekici olanı Rus Hava Savunma sistemi Pantsir S-1’in (SA-22) vurulması oldu. İsrail ordusu Ocak 2019’da Suriye Rejimine ait 2 Pantsir S-1 sistemini vurmuş görüntülerini yayınlamıştı. İsrail ordusu Pantsir S-1 sistemini seyir füzesi ile vururken Türk Hava Kuvvetleri SİHA kullanarak hedefi imha etti.

Son yayınlanan görüntülerde SİHA’ların çok hassas vuruş yaptıkları görülüyor. İdlib bölgesinden gelen son görüntilerde TSK’nın SİHA’ları Halep’in 13 kilometre güneyinde yer alan kimyasal harp tesisini ve diğer birçok hedefi imha ettiği görülüyor.

Askeri uzmanlar Rusların kontrolündeki İdlib Hava sahasının TSK’nın SİHA unsurlarına açıldığı, aksi taktirde Rus ve Suriye rejiminin SİHA’ları vurabileceğini belirtti.

Kaynak: Ajanslar, MSB, Clash Report, TRT,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here