Şehit Teğmen Caner Gönyeli Arama Kurtarma Tatbikatı-2019 Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde kara ve deniz unsurlarının katılımıyla tamamlandı.

Türk Silahlı Kuvvetler ile KKTC Arama Kurtarma Teşkilatı’nda yer alan sivil ve askeri personelin katılımıyla düzenlenen tatbikat, kara ve deniz safhası olmak üzere iki bölümde icra edildi.

Tatbikatın Deniz safhasındaki ilk senaryo Dipkarpaz’ın 13 mil açığında KKTC kara suları dışında gerçekleşti. Seyir halinde olan kuru yük gemisi ile içerisinde çok sayıda düzensiz göçmen bulunan ticari yatın çarpışması sonucu yaşanan kazaya müdahale edildi.

Müdaheleyi Gazimağusa’da bulunan 2 sahil güvenlik arama kurtarma gemisi, 4 sahil güvenlik botu, 1 sahil güvenlik arama kurtarma uçağı ile 3 sahil güvenlik helikopteri gerçekleştirdi. Ayrıca Bölgeye Türk Deniz Kuvvetleri bir fırkateyn ve Hava Kuvvetleri Komutanlığından bir arama kurtarma uçağı ile helikopteri de bölgeye sevk edilerek arama kurtarma faaliyetine katıldı.

Sahil güvenlik uçağı tarafından yerleri belirlenen can salı ve denizdeki kazazedeler ise sahil güvenlik arama kurtarma gemisi müdahale botları ile kurtarıldı.

Deniz safhasının ikinci senaryosu kapsamında da KKTC karasularında Zeytinburnu’nun 5 mil açıklarında seyir halindeki akaryakıt tankeri ile kuru yük gemisinin çarpışması sonucu yapılan yardım çağrısı üzerine arama kurtarma çalışmaları gerçekleştirildi.

Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi tarafından yardım çağrısının alınması ardından KKTC Arama Kurtarma Teşkilatı harekete geçirildi. Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığından arama kurtarma helikopteri, ambulans helikopter ile 3 sahil güvenlik botu bölgeye sevk edildi.

Mevkisi arama kurtarma helikopterlerince tespit edilen 2 kazazede arama kurtarma helikopterince, 4 kazazede de sahil güvenlik botlarınca kurtarıldı. Bu sırada, Barış Römorkörü tarafından akaryakıt sızıntısı sebebiyle tankerin etrafına bariyer kuruldu.

Tatbikat, deniz safhasındaki senaryoların icra edilmesinin ardından tamamlandı.

Tatbikat öncesinde KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığında basın brifingi verildi. Brifingde konuşan KKTC Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Tuğgeneral Tevfik Algan, “KKTC, ana vatanı Türkiye Cumhuriyeti unsurları ile kara suları veya uluslararası sularda her yerde her zaman arama kurtarma harekatı icra etmeye hazırdır” dedi.

Tatbikatın kara bölümünde, Girne’deki 101 Evler (St.Hilarion) bölgesinde yapıldı. Senaryo gereği İzmir-Kıbrıs seferi yapan yolcu uçağı Girne semalarında acil durum çağrısı yaptı. Bunun üzerine KKTC Arama Kurtarma Teşkilatı hemen faaliyete geçerek bölgeye arama-kurtarma helikopteri, Ambulans helikopteri, itfaiye araçları ve arama-kurtarma ekipleri gönderdi.İtfaiye ekipleri uçaktaki yangını söndürürken, arama-kurtarma ekipleri uçakta mahsur kalan yolcuları kurtardı.TSK bağlı helikopter düşen uçaktaki ağır yaralı iki yolcu halat sistemi ile helikoptere alarak hastaneye götürdü.Ayrıca insansız hava araçlarıyla (İHA) uçak çevresinde, arama- kurtarma köpekleriyle uçak içinde arama yapıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 21 Temmuz 1974’te gerçekleştirdiği Kıbrıs Barış Harekatı’nda dost ateşiyle batan TCG Kocatepe gemisinde şehit olan Teğmen Caner Gönyeli’nin adıyla her yıl KKTC’de arama- kurtarma tatbikatı yapılıyor.

Kaynak: Ajanslar, MSB,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here