Savunma Sanayii Başkanlığı, 100’den fazla MAM-L mühimmatının TSK’ya teslim edildiğini açıkladı.

Başkanlığın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ” 100’den fazla MAM-L mühimmatı daha TSK’ya teslim edildi. “ denildi.

Geçen ayda başkanlık yaptığı açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçları kapsamında ROKETSAN tarafından İnsansız Hava Araçaları (İHA) için geliştirilen MAM-C ve MAM-L Mini Akıllı Mühimmat teslimatlarının devam ettiğini duyurmuştu.

MAM-L Mini Akıllı Mühimmat, düşük ağırlığı ile insansız hava araçları (İHA), hafif taarruz uçakları ve ağırlığın kritik olduğu hava-yer görevlerine yönelik geliştirilmiştir. MAM-L, sabit ve hareketli hedeflere karşı yüksek vuruş hassasiyetine sahiptir.

MAM-L; hafif yapılara, zırhsız kara araçlarına, radar antenlerine, silah mevzileri gibi yumuşak hedeflere ve 50 m çaptan büyük bir alanda dağılmış personele karşı, yüksek infilaklı parçacık tesirli harp başlığı ile etkili oluyor. Mühimmat, atış irtifasına bağlı olarak 8 km’ye kadar menzillerde etkili olarak kullanılabiliyor.

Mini Akıllı Mühimmat (MAM-C) ise düşük ağırlığı ve 1 m’den kısa boyuyla insansız hava araçlarında kullanılmaktadır.

Geçen yıl Ağustos ayında Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen ANKA-S İnsansız Hava Aracıyla (İHA) uydu üzerinden yapılan MAM-L mühimmatlı atış testleri başarıyla gerçekleşmişti.

KAYNAK: SSB, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here