Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) tarafından geliştirilen T129 taarruz helikopterinin ikinci fazı ATAK FAZ-2 ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi.

Savunma Sanayii Başkanı (SSB) İsmail Demir Twitter hesabından yaptığı açıklamada, ” ATAK’ın lazer ikaz alıcı ve diğer elektronik harp sistemleri ile donatılmış FAZ-2 versiyonu ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi. Yerlilik oranı daha da artan ATAK FAZ-2 helikopterlerini yapılacak detay testlerden sonra 2020 ortasından itibaren teslim etmeyi hedefliyoruz.” ifadelerini kullandı.

SSB tarafından yürütülen T129 ATAK projesi kapsamında bugüne kadar Türk Havacılık Uzay Sanayii-TUSAŞ 53 adet ATAK helikopteri güvenlik güçlerine teslim etti. ATAK FAZ-2 versiyonundan ilk etapta 21 adet teslim edilecek.İlk teslimatın testlerin ardından 2020’de yapılması planlanıyor.

FAZ 1 ve 2 arasındaki en büyük fark, Elektronik Harp (EH) sistemlerinde olacak.FAZ-1 ek olarak FAZ-2’de Radar İkaz Sistemi RWR (Radar Warning Receiver), Radyo Sinyal Karıştırıcısı RFJ (Radio Frequency Jammer), Lazer İkaz Sistemi LWR (Laser Warning System) gibi EH sistmeleri bulunacak.Ayrıca 9681 V/UHF Radio (Yüksek/çok Yüksek Bant Telsizi) yer alacak.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin ‘ağır sınıf taarruz helikopteri’ ihtiyacını karşılamak amacıyla geliştirilecek olan ATAK-2 helikopterin çalışmaları devam ediyor. Helikopterin ilk test uçuşunu 2024 yılında yapması planlanıyor. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF’19) birebir ölçülerdeki “mockup” modeli sergilenmişti.

KAYNAK: SSB, Ajanslar, Kokpit,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here