Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) 13 adet (KORKUT) Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemi’nin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) teslim edildiğini açıkladı.

SSB başkanı İsmail Demir Twitter’den duyurduğu açıklamada, ” Son teslimatlarla toplam 13 adet KORKUT Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sistemini TSK’ya teslim ettik. Aselsan’ın milli imkanlarla geliştirdiği KORKUT, hava savunma kabiliyetlerimizi ileri taşımamıza katkı sağladı. KORKUT, KOBİ ve yan sanayine yeni yetenekler kazandırdı.” denildi.

Korkut Seri Üretim Sözleşmesi, SSB ile ASELSAN arasında 19 Mayıs 2016’da imzalandı. Korkut sistemlerinin seri üretimi kapsamındaki ilk teslimat Mart 2019’da yapıldı.

ASELSAN’ın geliştirdiği ve 2016 yılından bu yana K.K.K.lığı tarafından kullanılmakta olan KORKUT Kundağı Motorlu Namlulu Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi’nin de geçen sene başlatılan seri üretim çalışmaları başarıyla devam ediyor. 

Paletli bir araç üzerinde yüksek manevra kabiliyetine sahip olan KORKUT Sistemi; askeri birliklerin ve kritik tesislerin hava savunmasını sabit ve hareketli olarak yapabiliyor. KORKUT, Parçacıklı Mühimmat “ATOM” ile birlikte hava tehditlerine göz açtırmıyor.

Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyaçları doğrultusunda geliştirilen Korkut sisteminde her bir takım birbirlerine telsizle bağlı 3 Silah Sistemi Aracı ve 1 Komuta Kontrol Aracı bulunuyor.

KORKUT Sistemi, 3 Silah Sistemi Aracı (SSA) ve 1 Komuta Kontrol Aracı’ndan (KKA) oluşan takımlar halinde görev yapacaktır. KORKUT-SSA, yine ASELSANtarafından geliştirilen 35 mm Parçacıklı Mühimmatı atma kabiliyetine sahiptir. Parçacıklı Mühimmat; 35 mm hava savunma toplarının görevlerini havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve insansız hava araçları gibi güncel hava hedeflerine karşı etkin olarak icra edebilmelerine imkan sağlamaktadır.

KORKUT Hava Savunma Sistemi, hareket halinde atış yeteneğine sahip stabilize silah kulesi mevcuttur. Atış Kontrol Radarı ve E/O algılayıcıları barındıran Entegre Takip Platformu ile hassas hedef takib edebilen KORKUT35 mm KDC-02 tipi çift namlulu silah sistemi ile yüksek ateş gücüne (1100 atım / dakika) sahiptir.

İki farklı tipte mühimmatın aynı anda yüklenmesine ve tercih edilen mühimmatın istenen anda seçilerek atılmasına olanak tanıyan Otomatik Şeritsiz Mühimmat Besleme Mekanizması sahip olan KORKUT, Parçacıklı Mühimmat kullanımı ile hava savunma görevinin sabit/ döner kanat uçaklara, havadan yere füzelere, seyir füzelerine ve insansız hava araçlarına karşı etkili olabiliyor.

Komuta Kontrol Aracı, (KKA) Zırhlı Mekanize Birlikler ile müşterek görev icrası yapabiliyor. KKA 3 adet KORKUT Silah Sistemi Aracı’nın komuta edebiliyor. Üç boyutlu arama radarı sayesinde hedefeleri tespit ve takip imkanına sahip.

KAYNAK: SSB, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here