Savunma Sanayii Başkanlığı, AELSAN’ın ürettiği Radar Elektronik Destek (ED)/Elektronik Taarruz (ET) (REDET-II) sistemi teslimatının tamamlandığını açıkladı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin elektronik harp alanındaki ihtiyaçları kapsamında başlatılan Radar Elektronik Destek/Elektronik Taarruz (REDET-II) Projesi kapsamında Radar Elektronik Destek sistemi teslimatı tamamlanmış oldu.

Savunma Sanayii Başkanlığı sosyal medya hesaplarından yaptığı duyuruda, ” Radar Elektronik Destek/Elektronik Taarruz (REDET-II) Projesi kapsamında Radar Elektronik Destek sistemi teslimatı tamamlandı. Kara SOJ (KORAL) Sistemine ek olarak REDET-II Sistemi ile Silahlı Kuvvetlerimizin Elektronik Harp kabiliyetlerini en üst seviyeye çıkarmayı hedefliyoruz.” ifadeleri yer aldı.

RADAR ELEKTRONİK DESTEK (ED) SİSTEMİ

Radar Elektronik Destek (ED) sistemi, tehdit radarları tespit, teşhis etmekte ve elektronik taarruza esas olmak üzere radarların gerekli bilgilerini yönleriyle birlikte belirleyerek Elektronik Muharebe Düzeni (EMD)’ni oluşturmaktadır.

Radar ED Sistemi tespit işlemleri çerçevesinde, radara ait birincil
(frekans, darbe genişliği, darbe genliği vb.) ve detay (anten taraması, darbe içi modülasyon vb.) parametrelerini otomatik olarak ölçmekte ve tespit edilen yayınlardan yayın listesi oluşturmaktadır. Tespit edilen radarların GVD ve/veya Tehdit Kütüphanesinden sorgulanması sonucu kimliklendirme işlemleri otomatik olarak gerçekleştirilmektedir. Sistemde olay kaydı ve ilgilenilen radarlara ilişkin taktik kayıt / darbe içi kayıt işlevleri yürütülmektedir.

Radar ED Sistemi yüksek kazançlı anten yapılarına, Geniş ve Dar Bant alma hatlarına, yüksek güvenilirlikli parametre belirleme yeteneklerine ve geniş kapsamlı kayıt/analiz alt yapılarına sahiptir.

Radar Elektronik Destek (ED) sistemi

RADAR ELEKTRONİK TAARRUZ (ET) SİSTEMİ

Elektronik Taarruz (ET) Sistemi; tespit edilmiş hedef radarların kapsama alanlarını azaltmak veya belirli süreler için harekât dışı bırakmak maksadıyla aldatma veya karıştırma formlarında elektronik taarruz uygulamaktadır. Sistem, sahip olduğu ‘Destek Tespit Alt Yapısı’ ile elektronik taarruz uygulayacağı hedef radarları tespit edebilmektedir.

Hedef radarlara karşı DRFM tabanlı yapısıyla evre uyumlu ve uyumsuz karıştırma ve aldatma tekniklerini uygulayabilmektedir.Radar ET Sistemi, tümleşik almaç, teknik üreteç, aktif faz dizili karıştırma gönderme birimlerine ve yüksek çıkış gücü sağlayan çoklu katı hal güç yükselteçlerine sahiptir. Elektronik huzme yönlendirme yeteneği ile birden çok radara eşzamanlı olarak taarruz edilebilmektedir.

Elektronik Taarruz (ET) Sistemi

KORAL ELEKTRONİK HARP SİSTEMİ BARIŞ PINARI HAREKATINDA KULLANILMIŞTI

REDET-II’ye göre daha kompleks bir sistem olan KORAL Elektronik Harp Sistemi Barış Pınarı harekâtında önemli rol oynamıştı. Operasyon başlamadan önce bölgedeki tüm iletişim sistemlerini durduran KORAL sistemi, terör örgütünün bölgede yaptığı tuzaklamalara yönelik devreye sokulduğu belirtilmişti.

Yine ASELSAN tarafından yürütülen Hava Platformunda Uzaktan Elektronik Destek/Elektronik Taarruz Kabiliyeti (HAVA SOJ) Projeside devam ediyor. Bu kapsamda Mart ayında sistemlerin entegre edileceği Bombardier Global 6000 tipi iki adet uçak Türkiye’ye getirilmişti.

KAYNAK: SSB, MSB, ASELSAN, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here