Savunma Sanayii Başkanlığı, 35 mm Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu ve Parçacıklı Mühimmat Projemiz kapsamında üretilen Ateş İdare Cihazı ve Modernize Çekili Top sistemlerinin TSK’ya teslimatların devam ettiğini açıkladı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, ” Katmanlı hava savunma sistemimizi her geçen gün daha da güçlendiriyoruz. 35 mm Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu ve Parçacıklı Mühimmat Projemiz kapsamında ürettiğimiz Ateş İdare Cihazı ve Modernize Çekili Top sistemlerinin TSK’ya yeni teslimatlarını sürdürdük. “ ifadelerini kullandı.

ASELSAN tarafından geliştirilen Ateş İdare Cihazı (AİC) ve Modernize Çekili Top Sistemlerinden oluşan Alçak Hava Savunma Sistemi’nin ilk kafile teslimatı Haziran 2020’de gerçekleştirildi. Proje kapsamında Ocak 2021’de dört ila onuncu kafile teslimatları yapıldı. Nisan 2021’de bir parti teslimatı daha gerçekleştirildi. Ayrıca ASELSAN ile Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) arasında Haziran 2021’de kısa menzilli/alçak irtifa hava savunma sistemi sözleşmesine ait 91,9 milyon avro ve 1,8 milyar lira değerinde ek sözleşme imzalandı.

Yapılan modernizasyon çalışmaları ile TSK envanterinde bulunan 35 mm Çekili Hava Savunma Toplarının tüm elektronik alt bileşenleri yenilendi; söz konusu toplar güncel teknolojiyi kullanan etkin bir alçak irtifa hava savunma silahı olarak kullanıma sunulmaktadır.

Modernizasyon çalışmaları kapsamında toplara Parçacıklı Mühimmat atma yeteneği kazandırılmakta ve topların atış ve komuta kontrollerinin Ateş İdare Cihazı (AİC) tarafından gerçekleştirilmesi sağlandı. AİC, yine ASELSAN üretimi olan MAR radarı, AKR atış kontrol radarı ve elektro optik algılayıcılardan oluşuyor. Hava Savunma Erken İkaz ve Komuta Kontrol Sistemi (HERİKKS) ile entegre olan AİC, aynı zamanda HİSAR-A+ füze fırlatma araçlarını da kontrol edebiliyor.

Ateş İdare Cihazı (AİC) kara ve deniz hava savunma silah sistemi uygulamaları için yüksek hassasiyette hedef tespit ve takip ihtiyaçlarına yönelik olarak ASELSAN tarafından tasarlanmış, modern bir üç boyutlu takip radarıdır.

Ateş İdare Cihazı (AİC) Takımı, kritik tesisler ile sabit askeri birliklerin hava savunmasının etkin şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla en güncel teknolojiye dayalı bir alçak irtifa hava savunma çözümü sunmaktadır.

Tipik AİC takımı 1 adet Ateş İdare Cihazı (AİC), 2 adet 35mm Modernize Çekili Top ve 1 adet Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Fırlatma Sistemi’nden oluşmaktadır.

Kaynak: SSB, ASELSAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here