ASELSAN üretimi Elektronik Harp Korumalı El Telsizi’in (EHTEK) Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) ilk teslimatının gerçekleştiği açıklandı.

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, Twitter üzerinden yaptığı duyuruda, “Kara, deniz, hava unsurlarının stratejik haberleşme ihtiyacını yerli olarak karşılamak için Elektronik Harp Korumalı El Telsizi #EHKET‘in TSK’ya ilk teslimatı gerçekleşti ve yurt dışına da ihraç edilmeye başlandı.” ifadelerini kullandı.

Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz Sözleşmesi ile Türk Silahlı Kuvvetleri, ilk kez havada, denizde ve karada kullanabileceği milli kriptolu bir telsiz çözümüne kavuşmuş oldu.

ASELSAN’ın en önemli ihraç ürünlerinden biri olan telsiz sistemi, hali hazırda Pakistan, Suudi Arabistan, Azerbaycan, Endonezya ve Uruguay silahlı kuvvetlerinde kullanılıyor.

Elektronik harp korumasıyla beka kabiliyetinin artırıldığı haberleşme sisteminin sırt, araç ve sabit merkez konfigürasyonlarıda bulunuyor.

ASELSAN V/UHF Telsiz Ailesi, yazılım tabanlı mimarisi sayesinde VHF ve UHF frekans bantlarında (30-512 MHz ) açık ve kriptolu ses, veri haberleşmesini ve taktik, stratejik ve PSTN ağlarla mobil telefon servislerinin otomatik entegrasyonunu taktik kullanıcılara sağlamaktadır.

ASELSAN HF Telsiz Ailesi de 1.6-30 MHz bandında Kara, Deniz ve Hava Platformlarında, güvenilir ve emniyetli haberleşme imkanını Yazılım Tabanlı Telsiz teknoloji alt yapısı kullanılarak sunmaktadır. Güncel standartlarla en gelişmiş HF teknolojileri kullanılarak ufuk ötesi ses ve veri haberleşmesi sağlanmaktadır. 

ASELSAN’ın özgün tasarım olarak geliştirdiği milli ve güvenli sayısal kriptolu telsizler 2006 yılından itibaren partiler halinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterine girdi.

Kaynak: SSB, ASELSAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here