Tayland’ın başkenti Bangkok’ta iki yılda bir düzenlenen Savunma ve Güvenlik Fuarına (Defense & Security 2019) Türk Savunma Sanayii’nin önde gelen 31 firma katıldı.

Fuara katılan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin (TUSAŞ) ANKA, T129 Atak ve Gökbey helikopterleri, Aksungur,  Ağır Sınır Taarruz Helikopteri, 10 Ton  Genel Maksat Helikopteri, Hürkuş, ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. TUSAŞ Kurumsal Pazarlama ve İletişim Başkanı Serdar Demir, ” modellerimize bugün Malezya, Filipinli, Nijerya ve Pakistan’dan heyetler ilgi gösterdi. Filipinler’de ATAK’ta, Malezya’da da ANKA’da olumlu görüşmelerimiz devam ediyor” dedi.

Ayrıca Fuarda, BAYKAR, Aselsan, Makina ve Kimya Endüstrisi, STM Savunma Teknolojileri Mühendislik, Savunma Sanayi Başkanlığı’nın da aralarında olduğu Türk firmalarının bulunduğu Türkiye standlarına heyetler yoğun ilgi gösterdi.

Özellikle denizaltı ile ilgili yürüttüğümüz faaliyetlere ilgi duyulduğunu belirten STM Savunma Teknolojileri Mühendislik’ten Genel Müdür Yardımcısı Özgür Güleryüz, “Herkesin özellikle kendi denizaltısını inşa etmek gibi bir beklentisi var. Beklentileri denizaltı konusunda nasıl ilerleyebiliriz gibi sorular geliyor” dedi.

Malezya, Endonezya, Filipinler ve Viatnam’da kullanılan ürünlerimiz var diyen ASELSAN Pazar Geliştirme Direktörü M.İsmail Çoker,” En çok bizim stabilize silah sistemlerimize, haberleşme cihazlarımıza, elektro optik sistemlerine, anti drone sistemlerimize ilgi gösteriyorlar.” ifadelerini kullandı.

Son dönemlerde Savunma Sanayii firmaları yeni pazarlar arayışını sürdürüyor.Bu kapsamda fuar ile Asya ülkeleri ile devam eden olumlu iş birliklerini güçlendirme ve yeni iş birlikleri geliştirilmesi amaçlanıyor.

Bangkok IMPACT Exhibion Center’da 15 yıldan uzun bir süredir düzenlenen fuara, bu yıl 50 farklı ülkeden 500’den fazla şirket katıldı. Fuar 21 Kasım’a kadar açık olacak.

Kaynak: Ajanslar, ASELSAN, TUSAŞ,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here