Açıka Semalar Anlaşması (ASA) kapsamında 02-06 Mart tarihleri arasında Rusya Federasyonu üzerinde Türk Hava Kuvvetleri tarafından gözlem uçuşu icra edildiği açıklandı.

Milli Savunma Bakanlığı’nın duyurusunda, “Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı coğrafyasında güvenlik arttırıcı önlem olarak görülen ve 1992 yılında imzalanan Açık Semalar Anlaşması (ASA) kapsamında 02-06 Mart 2020 tarihleri arasında Rusya Federasyonu üzerinde ASA gözlem uçuşu icra edildi.” ifadeleri kullanıldı.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı coğrafyasında bir güven ve güvenlik arttırıcı önlem olarak öngörülen ve 1992 yılında imzaya açılan Açık Semalar Antlaşması’na (ASA) ülkemizle birlikte 34 ülke taraftır. Antlaşma çerçevesinde Taraf Devletler, belirlenen kotalar çerçevesinde birbirlerinin toprakları üzerinde rutin gözlem uçuşları gerçekleştirmektedirler.

Antlaşma kapsamında talep edilen uçuşlar, gözlem uçuşunun yapılacağı ülke ve uçuşu gerçekleştirecek ülke arasında, rota üzerinde mutabakata varılması halinde icra ediliyor. Rusya Federasyonu’nun 2-5 Şubat 2016 tarihleri için talep ettiği gözlem uçuşunun rotası üzerinde mutabakat sağlanamamış ve uçuş gerçekleşmemişti.

Rusya Federasyonu’nun kendi toprakları üzerindeki gözlem uçuşlarına çeşitli sınırlamalar getirdiği ASA üyesi ülkeler tarafından biliniyor.

AÇIK SEMALAR ANLAŞMASI (ASA)

Doğu ve Batı blokları arasında güven ve istikrarı geliştirmek amacıyla açıklık ilkesinden hareketle 1992 yılında Helisinki’de imzalandı. Kasım 2000’de Rusya parlementosu tarafından onaylanan anlaşma 2 Ocak 2001 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

ASA kapsamında taraf ülke toprakları üzerinde havadan silahsız gözlem uçuşları gerçekleştirilmektedir. ASA, dünya üzerinde şu ana kadar imzalanan en teknik ve en detaylı antlaşmadır. Antlaşmanın bir diğer özelliği ise teknolojik gelişmelere paralel olarak sürekli yenilenmesidir.

Kaynak: MSB, MFA, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here