İsrail Donanmasının dört Sa’ar 6 sınıfı korvetinden ilki olan ‘INS Magen’ ilk deniz denemelerine 10 Mart’da Almanya’nın Kiel kentinde başladı.

 Sa’ar 6 sınıfı korvetlerinin inşaatı, Almanya’nın (Hyssenkrupp Marine Systems) tersanelerinde çelik kesme töreni ile 7 Şubat 2018’de başladı. İlk Korvete Hyssenkrupp Marine Systems tersanelerinde 23 Mayıs 2019’da yapılan tören ile ‘kalkan’ anlamına gelen INS Magen ismi verildi.

Deniz denemelerinin tamamlanmasının ardından korvetin önümüzdeki bahar aylarında teslim edilmesi planlanıyor. Sınıfın diğer üç gemisi ise birkaç ay arayla teslim edilecek.

Dört Korvet Alman Deniz Kuvvetleri Holdingi (GNYH) ve TKMS ortak projesi ile Almanya’da inşa ediliyor. Proje maliyetinin 480 milyon dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor. İsrail maliyetin üçte ikisini karşılıyor, Alman Hükümeti ise Dolphin sınıfı denizaltılarda olduğu gibi kalan üçte birini sübvanse ediyor.

Sa’ar-6 sınıfı gemilerin tasarımı, Alman Deniz Kuvvetleri’nin K130 Braunschweig sınıfı korvetlerine dayanıyor. Fakat gemilerde çok sayıda yeni teknoloji ve düşük görünürlülük için gizli tasarımların uygulandığı belirtiliyor.

İsrail Savunma Bakanlığı, önümüzdeki yıllarda donmaya katılacak Sa’ar 6 sınıfı korvetlerin isimlerini önceden açıklamıştı.

Korvetlerin isimleri şöyle olacak:  kalkan anlamına gelen “Magen” , valor anlamına gelen “Oz”, bağımsızlık anlamına gelen “Atzmaut”, zafer anlamına gelen “Nitzahon”.

İsrail Savunma Bakanlığı, inşası devam eden yeni Sa’ar 6 korvetlerinin Elektronik Savaş süitleri (EW) tedariği için Ağustos 2018’de Elbit Systems ile 85milyon dolarlık sözleşme imzalamıştı.

Sa’ar 6 korveti, hali hazırda İsrail’in elinde bulunan  Sa’ar 5 sınıfı savaş gemilerinden daha büyük ve daha güçlü olacak. Uzunluğu 90 metre, ağırlığı yaklaşık 2 bin ton olacağı belirtilen korvetin, İsrail tarafından geliştirilen silah sistemleri ve radarlarla donatılacak. İsrail basını korvetlere Barak – 8 Hava Savunma Füze Sistemi konulacağını, İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından üretilen çok fonksiyonlu aktif elektronik dizin taramalı (ALPHA) (AESA) radarı entegre edileceğini yazdı.

Korvetlerde başlangıçta Rapfael yapımı C-Dome deniz savunma sistemi ile donatılması planlanıyor, bununla birlikte Hizbullah’ın kıyıdan fırlatılan roketlerinin tehdidine karşı iki adet Demir Kubbe atarı taşıyacağı belirtiliyor.

Sa’ar 6 korvetinde 76mm’lik top, torpido rampaları ve yakın savunma için uzaktan kumandalı silahlar olacak, ayırıca Sikorsky SH-60 Seahawk deniz tipi helikopterleri gemilere kalkış ve iniş yapabilecek.

Kaynak: Deutsche Marine Blog, israelnationalnews, Ajanslar,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here