Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de görülen Korona virüs (Kovid-19) vakasının 5’e çıktığı belirtilirken 2 hastanın solunum sıkıntısı yaşadığı da belirtildi.

İlk iki vakamızın belirli bir odağı var, 3 yeni tanı daha koyduğumuzu söylemek isterim. 5 vakanın tamamı doğrudan birbiri ile bağlantılı olduğunu belirten Koca, “Sabah erken saatlerde kamuoyu ile ikinci vakayı paylaştık. 10 Mart itibari ile olayın Türkiye’deki seyri diğer ülkelere göre avantajlı konumunda.” dedi.

Basın toplantısında alınan önlemler kapsamında ise 9 Avrupa ülkesine, Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda’ya seyahat yasağı getirildiği, açık ve kapalı tüm cezaevlerindeki görüşlerin ertelendiği de duyuruldu.

Fahrettin Koca alınan tedbirleri şöyle sırladı: “Yeni aldığımız tedbirler ise, hastanelerimize ziyaretçi kısıtlaması getiriyoruz. Mesai saatleri içerisinde ziyaretçi alınmayacak. Kamu çalışanlarından kronik hastalığı olanlar kolaylıkla izin alabilecek. Vatandaşımızın herhangi bir hastalık bulgusu olduğunda ALO 184’ü arayabileceği, Korona enfeksiyonuna dair bir hat kurmaya başladık.  İlk, orta ve liselerin 16 Mart’tan itibaren tatil edildi, ara tatil öne çekildi. Üniversitelerin ise 3 haftalık bir arası var.”

MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI: HAFTA SONU İZİNLER DURDURULDU

Milli Savunma Bakanlığı, Corona virüs salgınına yönelik ilgili tüm personelin özellikle de harekât bölgelerinde görev yapan birliklerimizin söz konusu salgından etkilenmemeleri için her türlü tedbir alındığını açıkladı.

MSB Basın ve Halka İlişkiler Şube Müdürü Yarbay Nadide Şebnem Aktop 
………………………………………………………………………………..

MSB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından son gelişmelerle ilgili basın toplantısı düzenlendi. MSB Basın ve Halka İlişkiler Şube Müdürü Yarbay Nadide Şebnem Aktop ,“Dünya Sağlık Örgütü tarafından Pandemi olarak ilan edilen coronovirüs salgınına yönelik Millî Savunma Bakanlığı olarak devletimiz diğer kurumlarıyla koordineli gerekli önlemler alınmıştır.” ifadelerini kullandı.

Tüm personelin seyahat maksatlı yurtdışı izinleri geçici bir süre için ertelendiğini belirten sözcü Aktop, “Aileleri tarafından bizlere emanet edilmiş askeri öğrenci ve yükümlü Erbaş/Erlerimizin hafta sonu izinleri, bir süre için durdurulmuş, bu süreçte evlatlarımızın moral ve motivasyonunu arttırıcı ilave tedbirler alınmıştır.” dedi.

Sözcü açıklamasına şöyle devam etti: ” Virüsün İran’da yaygın olarak görülmesi ile birlikte, 22 Şubat tarihinden itibaren sınırımızda görev alan Hudut birliklerinin, yasadışı geçişlerde yakalanan şahıslarla temasta uygulanacak hareket tarzları belirlenmiş ve hudut birliklerimizin yeterli sayıda koruyucu elbise, eldiven ve maske ile teçhiz edilmesini sağlanmıştır.”

Toplantıda, “Milli Savunma Bakanlığı tüm teşkilatı ile bu salgın riskine karşı teyakkuz halindedir” denildi.

Kaynak: Ajanslar, MSB, NTV,

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here