ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs salgınını ‘ Sağlık Olağanüstü Hali’ ilan etti.

Ülkede 41 kişinin ölümüne neden olan Corona virüsü salgınıyla ilgili Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenleyen ABD Başkanı, ”Farklı bir aşamadayız. Artık bazı kuralları değiştirmek gerekiyordu. Resmi olarak bugün ulusal olağanüstü hal ilan ediyorum” dedi.

Trump, “ayrıca virüsle mücadele kapsamında yerel ve eyaletler çapında 50 milyar dolara kadar bir fona erişim sağlanacağını” söyledi ve “ABD’deki tüm hastanelerden acil durum hazırlık planlarını devreye sokmasını” talep etti.

Trump, “ABD’de gelecek hafta başına kadar 500 bin kadar test kitine erişilebileceğini.” belirtirken, ”Acil durum ilanıyla Sağlık Bakanı, tıbbi hizmet sağlayan kurumlara yönelik bazı ruhsat şartlarını erteleyebilecek., esneklik sağlanabilecek.” diye konuştu.

Trump, bir ay içinde beş milyon daha test kitinin hazır olacağını vaat ederken, Google ile Amerikalıların, nerede ve nasıl test edilebileceklerini öğrenebilecekleri bir internet sitesi üzerinde çalıştıklarını belirtti.

ABD Başkanı, düşük seyreden petrol fiyatlarından faydalanıp, depoları dolduracaklarını söylerken, “Bu geçecek ve daha da güçleneceğiz” dedi.

ABD Başkanı, kendisinde herhangi bir virüs belirtisinin de olmadığını sözlerine ekledi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ulusal OHAL ilanı Stafford Yasası’na dayanıyor.

Felaket durumlarında kullanılan yasayla, yönetim Federal Acil Durum Yönetim Kurumunu (FEMA) istediği bölgeye yönlendinebiliyor.

Federal yönetim, zarar gören eyaletlere mali yardım gönderebiliyor.

Kaynak: BBC Türkçe

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here