İngiltere hükümeti ise salgının artık kaçınılmaz görülen ilerleyişini yavaşlatmayı ve kontrol altında tutmayı, hastalığın yavaşlaması sayesinde sağlık sisteminin kapasitesini zorlamadan riskli grupları daha etkili bir şekilde korumayı hedefliyor.

Bu amaçla şu anda hastalığa yakalandığından kuşkulanılan kişilerin kendilerini 7 gün evde tecrit etmesi ve genel olarak halkın hijyen önlemlerini artırması yeterli sayılıyor. Önümüzdeki haftalarda hastalık şüphesi olsun olmasın bütün yaşlıların ve hastaların evden çıkmaması tavsiye edilebilecek.

Hükümetin politikalarını yönlendiren bilim insanları yaklaşımdaki değişikliği şöyle açıklıyor: “Radikal adımlar ancak doğru zamanda atılırsa doğru sonuç verir. Amacımız yavaşlatmak, kontrol etmek. Bu plan başarılı olursa, hastalığın yavaşlatılması sağlık hizmetlerinin riskli gruplara yoğunlaşmasını da sağlayacak.”

Artık nüfusun çok önemli bir bölümünün salgından etkilenmesinin kaçınılmaz olduğunu kabul eden hükümetin bilim danışmanları “Ama bunun bir avantajı var, bu aynı zamanda nüfusun önemli bir bölümünün artık Koronavirüs’e karşı bağışıklık kazanması demek” diyorlar.

Koronavirüsle ilgili yaşananlar:

İTALYA’DA BİR GÜNDE 250 ÖLÜM !

İtalya’da bir günde 250 kişinin hayatını kaybetmesiyle ölü sayısı 1266 oldu.Almanya ise vaka sayısının 3 bin 174’e çıktığını duyurdu. Fransa’da da can kaybı 80’e dayandı.Dünya genelinde ise 14 Mart saat 17:00 itibari ile 147.838 vaka sayısı, 5,539 ölü, 71,718 kişide iyileşti.

AB’DEN KORONOVİRÜS İLE MÜCADELE İÇİN 37 MİLYAR EURO

Koronavirüs’te ölü ve yeni vaka sayısı katlanarak artıyor. Salgın özellikle Avrupa kıtasını tam anlamıyla vuruyor. Avrupa Birliği, koronavirüsle mücadele etmek için 37 milyar Euroluk destek paketi açıkladı.

BAĞDAT’TAN KALKAN UÇAK ZORUNLU İNİŞ YAPTI

Bağdat’tan İstanbul’a havalanan yolcu uçağı Ankara Esenboğa Havalimanına zorunlu iniş yaptı. Uçakta bulunan yolcular tedbir amaçlı Dr. Zekai Tahir Burak Hastanesi’ne götürülerek karantinaya alındı.

9 AVRUPA ÜLKESİNE UÇUŞLAR DURDURULDU

Türk Hava Yolları (THY) da dahil olmak üzere çok sayıda şirket hastalığın yayıldığı ülkelere olan seferlerini durdurdu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Bilim Kurulu Toplantısı sonrası 9 Avrupa ülkesine karşılıklı olarak uçuş yasağı getirildiğini açıkladı. Yasak getirilen ülkeler ise şöyle: Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda.

TÜM HUDUT KAPILARI KAPATILDI

İçişleri Bakanlığı İçişleri Bakanlığından 81 il valiliği ve hudut idare mülki amirliklerine gönderdiği genelgeyle bugün saat 08.00’den itibaren Almanya, İspanya, Fransa, Avusturya, Norveç, Danimarka, İsveç, Belçika ve Hollanda’dan Türkiye’ye yolcu girişleri tüm hudut kapılarından durdurulduğunu bildirdi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Hastalığı (COVID-19) hakkında bilgilendirme videosu
……………………………………………………………………………

Kaynak: WHO, Sağlık Bakanlığı, Ajanslar, BBC Türkçe,

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here